Mesajı Okuyun
Old 13-03-2009, 10:42   #11
Admin

Sayın Gemici,
Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Admin,'Aslında bana sorarsanız her duruşmada her avukata kimlik sorulmalı' cümlenize tamamen katılıyorum, ama 'duruşmaya kravatsız giren bir avukatın, kimliğinden şüphe edilmesi ve kimliğini göstermesi istenmesi bu yönüyle bence mantıksız değil ' cümlenize katılmıyorum.

Kravat takmayı avukat olmakla eş kabul ediyorsunuz bir yerde; duruşmaya kravat takmadan giren kişi avukat olmaz mı veya olamaz mı?
Şu anda duruşmalarda bir kişinin avukat olup olmadığının kontrolü ne şekilde yapılıyor? Bir vekaletname ibrazı ve isminin beyan edilmesi isteniyor ve vekalette o ismin olup olmadığı kontrol ediliyor ama duruşmaya katılan kişinin gerçekten beyan ettiği kişi olup olmadığı kontrol edilmiyor. Bir diğer deyişle baro odasından bir cübbe alan HERKES, dosyadaki vekaletnamede ismi bulunan avukatlardan biri olduğu beyan ederek o duruşmaya katılabilir. Bu sistemin yanlışlığını burada tartışmak istemiyorum, zira konumuz bu değil, sadece durum tesbiti yapıyorum.

Peki mevcut durumda duruşmada bir avukata hangi durumda kimlik soruluyor? (Elbette yetkili olan hakim tarafından sorulmasından bahsediyorum, savcının sormasının uygunsuz olduğu zaten önceden arz etmiştim). Avukatın beyan ettiği kişi olduğundan şüphe edilmesi veya avukat olduğundan şüphe edilmesi durumunda. Yani örneğin vekaletname avukat ismi "Burcu Yılmaz"sa ve giren avukat erkekse hakim doğal olarak şüphelenecek kimlik soracaktır. Aynı şekilde avukatın görünüşü, kılık kıyafeti, hareketleri veya beyanları Hakimde şüphe uyandırırsa hakimin yine doğal olarak kimlik soracaktır. Örneğin avukat olduğunu iddia eden kişi gidip duruşmada nerede duracağını bilmiyorsa hakimin emin olmak için kimlik sormasını doğal karşılayacağınızı tahmin ediyorum. Buna göre avukatın bilmesi ve uyması gereken avukatlık meslek kurallarına aykırı hareketleri de bana göre hakimin bu kişi avukat olmayabilir mi acaba diye düşünmesine sebep olabilir, bu açıdan avukatlık meslek kurallarına aykırı şekilde giyinmiş bir meslektaşımızın avukat olduğunun kontrol edilmesinin (tekrar ediyorum Hakim tarafından!) normal olduğunu düşünüyorum.

Elbette önemle altını çizmeliyim ki, bu kontrolün avukata "ders veya ceza vermek" amacıyla değil, sadece kimliğinden emin olmak amacıyla yapılmasını destekliyorum. Hakim bu olayda bu kurala aykırılığın soruşturma mercii değildir, Sayın meslektaşımızın isabetle belirttiği gibi dilerse Baroya şikayette bulunabilir. Ancak benim burada arz etmeye çalıştığım Avukat olduğu iddiasıyla bir duruşmaya giren kişinin Avukatlık meslek kurallarına uygun olmayan davranış veya giyim tarzının, Hakimde kimlikten emin olma duygusu uyandırmasının çok yadırganacak bir durum olmadığı sadece.

Not 1: Sayın devision tarafından yazılan ve benim görüşlerimi eleştirdiği mesaj benim bilgim dışında bilahare yine kendisi tarafından silinmiştir. Sayın devision dilerse mesajını tekrar gönderebilir. Ancak burada konuyu "Admin'in mantalitesi" şeklinde tartışmayı çok doğru bulmadığımı da arz etmeliyim. Diğer meslektaşlarımız benim düşüncelerime katılmak zorunda değildir ancak benim de diğer üyelerimiz gibi bu sitenin bir üyesi sıfatıyla kendi düşüncelerimi "şiddetle kınanmadan" paylaşma özgürlüğüm olması gerektiğine katılacaklarını ümid ediyorum.

Not 2: Konuyu açan Sayın meslektaşımıza çok yüklenmek istemiyorum, çünkü burada asıl tartışılması gereken Sayın Av.Hakan Eren tarafınan isabetle belirtildiği gibi Hakim dururken Savcının kimlik sorması konusudur. Ancak konu detaylara girildiğinde meslek kurallarına aykırı kıyafetin avukatın kimliğinden şüphelenmesini gerektiririp gerektirmeyeceği noktasında düğümlendiğinden bu konunun konuşulması da kaçınılmaz olmaktadır. Bunun için meslektaşımızdan özür diler, naçizane bir sonraki duruşmaya kravatla katılmasını da dilerim.

Not 3: Lütfen konuyu Hakimler/Savcılar/Avukatlar genellemesiyle tartışmayalım, "olaydaki savcı", "olaydaki hakim", "olaydaki avukat" özneleriyle ve kırıcı olmamaya gayret ederek konuşalım. Genellemeler ve özellikle de suçlayıcı üsluplar o mesleğin mensubu üyelerimizi haklı olarak rahatsız ediyor ve site yönetiminin bu mesajları uyarısız forumdan kaldıracağını da arz ediyoruz.