Mesajı Okuyun
Old 25-05-2021, 07:55   #8
avukat.fks

Merhaba Üstadım,

Kira kontratının eksik bir sayfasına ulaştım. Kiracı (D) noktalı kısma el yazısıyla bir madde eklemiş. Bu madde;

"5 yıllık kira bedeli 35.000 TL olarak belirlenmiş olup (C)'nin iş ortağı (E)'nin banka hesabına havale edilmiştir." şeklinde.

İlk başta bahsettiğim husumet de kiracının; müvekkil ile (E) arasında iş ortaklığı olduğuna ve kendisini dolandırdıklarına dair iddiası üzerine okul müdürü olan müvekkile açılan savcılık soruşturma dosyası ve milli eğitim bakanlığının soruşturma dosyası. Tüm bu soruşturma dosyaları müvekkil açısından takipsizlik ile sonuçlandı. Müvekkil sadece (E)'nin arkadaşı olup kiracı (D) ile (E) arasında yapılan sözleşmelerden birinde şahit olarak imza atmış. Soruşturma dosyasındaki ifadelerde kiracı bu parayı (E)'ye iş ortaklığı nedeniyle verdiğini beyan etmiş, (E) de parayı aldığını ve ödeyeceğini belirtmiş. Yine aynı soruşturma dosyasında kiracı müvekkilden ev satın almak için yine ortağı olduğunu iddia ettiği başka şahıslara para ödediğini evi teslim alamayıp parasını da geri alamayınca müvekkilin şimdilik borç ödenene kadar bu evde otur demesi üzerine kontrat düzenlediklerini beyan etmiş. Soruşturma dosyasındaki ifadeler ile kira kontratındaki ek madde çelişmekte. Yani kira bedelini ödediğine ilişkin iddialarını çürütebiliriz artık.

Elimizdeki bu kira kontratı ile 30 günlük icra takibi yapsak, sözleşmeye itiraz etmez ama ödediğini ileri sürer bu konuda çekişme olduğundan icra mahkemesine değil de sulh hukuk mahkemesine başvurmalıyım diye düşünüyorum. Fakat daha önce de belirttiğim gibi kontrat tek nüsha olarak düzenlendiğinden ekleme yapıldığını ispat noktasında sorun yaşayabilir miyim?

Sonuçta 7 satırlık boşluk kısmına eklenen maddenin hemen altında müvekkile ait paraf yok, boşluğa önceden atılmış bir çarpı yok sayfa altında imzası var. İlk sayfadaki kiranın ne şekilde ödeneceği kısmında da "5 yıllık kira bedeli peşin ödenmiştir." ibaresi bulunduğundan açığa imza atarak sonradan sözleşme şartının doldurulması sonucuna katlanması gerektiği yönünde karar verilebilir mi?

Bu güne kadar da hiç ihtarname çekilmemiş. Nasıl bir yol izlemeliyim?