Mesajı Okuyun
Old 14-02-2024, 16:26   #2
ŞenolFurkan

Kira sözleşmesinde belirli veya belirsiz olsun gelecek kira dönemlerinde kira artışının yapılacağını ilişkin bir maddenin bulunması halinde ihtar şartı aranmaksızın kira döneminin isterse son günü açılacak dava ile dönemin başından itibaren yeni kira bedelinin sonuç doğurmasını talep edebilirsiniz. Bir nevi geriye dönük bir dava lakin burada yargıtay yerleşik kararlarında özünde kiracının gelecek kira dönemlerinde kira bedelinin arttıralacağına ilişkin bilgisi olmasını arıyor ve bu sebeple artış maddesini yeterli görüyor. Kira tespit davasının terditli olarak açılabileceğini sanmıyorum. Bu hususta belirsizlik olması halinde hakim ilk celse bu konuda davacı tarafa talebini açıklatıyor zaten. Şahsen sayıca fazla kira tespit davası olan bir avukat olarak bütün dosyalarımda artış maddesi olması sebebiyle davalarımı geriye dönük açtım. İstanbul mahkemelerinde görülen dosyalarımda henüz aleyhe bir kararla karşılaşmadım. Biten dosyalarımızın hepsi lehe sonuçlandı. Bu husus çoğunlukla tartışma konusu dahi olmadı.