Mesajı Okuyun
Old 21-02-2017, 12:29   #5
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan guney1988
Kıymetli meslektaşlar uzun bir arastırma yapmama rağmen bu konuda bir fikre varamadım o sebeple yardımlarınızı bekliyorum.
Belediye tarafından tarh edilen eğlence vergisi için düzeltme şikayet basvurusunda bulunduk zira müvekkil işyerinde herhangi bir eğlence mekanı yok ve 2014 ten beri vergilendirme yapılmış ihbarnameler ve ödeme emirleri gönderilmiş, arkasından şirket aracına yakalamalı haciz konmuş. Bu arada herhangi bir dava acılmamış sadece belediyeye sözlü olarak durum anlatılmış tabi sonuc alınamamıs. Aractaki yakalamayı kaldırmak için ihtirazi kayıtla ödeme yapılmış. Kalanı da ödeme gücü olmadığı için yapılandırma yapılmıs. Bu aşamadan sonra olaya vakıf olduğum için hemen Belediye Başkanlığına şikayet dilekçesi gönderdim ve belediyeden gelip yeni bir yoklama fişi düzenlendi ve gerçekten eğlence mekanı ve faaliyeti olmadığı yazıldı.Ancak biz ödenen miktarları da geri alabilmek için geriye dönük iptal talep etmiştik, verilen kararda "eğlence faaliyetini sonlandırdığınız için vergi beyanı kapatılmıştır" denilmiş yani bundan sonra vergi salınmayacak. Şimdi sormak istediğim ne tür bir dava açmalıyım? İptal davası açarsam tekrar vergiye mi tabi olacağım? Benim istediğim geriye dönük iptal ve böylece ödenen haksız vergiyi almak. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız cok sevinirim. Tesekkürler

Öncelikle, eğlence vergisinin alınmasını gerektiren faliyetin varlığının ispat külfeti Belediye'dedir. Böyle bir tespit yapılmadan yapılan tarhiyat ve tebliğlerin hukuki dayanağı olmamakla birlikte hukuki değeri olan ve sonuç doğuran ödeme emirleri ile kesinleştirilmiş görünüyor. Dava açma süresi geçirilmiş olan bu olayda 213 sayılı kanunun 116,118 ve 124 maddesindeki düzenleme çerçevesinde önce belediye başkanlığına düzeltme talebinde bulunun reddedilmesi halinde ise Maddede belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı'ına şikayet yoluyla müracaatınızı yapın. Buradan bir sonuç alınması mümkündür. Bir sonuç alınmması durumunda tekrar olayı değerlendirelim.
İyi çalışmalar diliyorum.