Mesajı Okuyun
Old 12-03-2008, 23:51   #51
Av.Barış

Bilmiyorum, belki de farkındasınızdır.Yetkilerimiz yavaş yavaş elimizden alınıyor.Belki bilinçli belki değil. CMK, Uzlaştırma, İcra iflas yasasında ki bu kötü durum vs. Sırada arabuluculuk da var.

2 yıldır avukatlık yapmaktayım ve çok az sayıda icra takibi yapma fırsatı buldum.Şunu rahatlıkla söyleyebilirim;

Basit gibi görünsede gerçektende elimizdeki en büyük kozdu.Bir şekilde muvazalı olarak dosyayı icraya koymadan önce uyanık davranan borçluların arkadaşları ile senet imzalayıp takibe koymaları ve alacağı sizden önce haczetmeleri ya da maaşlarına haciz koydurmalarının sonucunda sizin yapabileceğiniz tek şey usule uygun olarak konulmuş takibe dayanarak aslında "İhmal" diyebileceğimiz suç türü olan "Mal Beyanında Bulunmama" suçu sonrasında tahsilat yapılabiliyordu.Şimdi açıkça şunu söyleyebilirim. Kötü niyetli borçlulara karşı artık yaptırım şansımız kalmadı. İİK da bulunan diğer suçlarda bu şekilde yine iptal edileceği konusunda şimdiden düşünmeye başladım.Anayasa Mahkemesinin kararı 1 yıl sonra yürülüğe girecek ama bizim baroda bugün c.başsavcılığı tarafından gönderilen yazı sonrasında ve gazete haberlerinden sonra bu iptal hükmünün hemen yürürlüğe girdiğini görmekteyiz.

Ayrıca Bu hükmü iptal eden mahkemenin gerekçeli kararını çok merak ediyorum.
Yüksek mahkeme acaba alacaklarını tahsil etmek isteyenlerin artık tahsilatı devletin kurmuş olduğu icra dairelerinden değilde yasadışı bazı gruplara gidebileceğini görmek istemiyor mu?

Bu artık genel bir sorun haline gelmiştir.Belki basit gibi görülebilir gerçektende yukarıda arkadaşımızında belirttiği üzere devletin sadece borçluları koruması hukuk devleti mantığıyla bağdaşmamaktadır.