Mesajı Okuyun
Old 06-03-2008, 15:01   #33
Av. Alper Sarısu

Bir yanda İİK 76 da hapsen tazyik bir yanda 337den disiplin hapsi cezası. Aynı eyleme ( eylemsizliğe iki müeyyide)üstelik aynı anda ikisinin birden uygulanmasına da hiç bir engel yoktu.Bu hukuk garabeti bir şekilde giderilmeliydi.

biz avukatlar İİK mad 76 ya dayanarak muamele yapmak sitemeyiz zira infazın hangi aşamasında olursa olsun mal beyanında bulunulduğunda verilen hapis kararı düşüyor.Dolayısıyla bu saatten sonra düzeltilmesi gereken husus İİK mad 76.nın içeriğidir. Zira icra takibinin başlatılmasına sebep olan borçlu mal beyanında bulunmak zorundaysa bunu istediği zaman değil ,yasaca önceden tayin edilmiş bir süre içinde yapmalıdır.İİK Mad.60 4. bentte borçlunun 7 gün içinde mal beyanında bulunması gerektiği yazılıyken, buna riayet etmeyen borçlu aleyhine icra caza mahkemesinde dava açıyorsunuz karar çıkıyor borçlu bunca emek ve masraftan sonra kalkıp mal beyanında bulunuyor ve onca çaba heba... İİK 76 da derhal düzenleme yapılarak ilgili diğer yasa hükümleri de nazara alınarak birbirine uymlu hale getirilmeli, borçlu istediği zaman değil yasanın öngördüğü süre içinde mal beyanında bulunulmalıdır. Aksi halde hapisle tazyik edilecek kişi borcunu ödemediği için değil, nizamı sağlayan yasa hükmüne riayet etmediği için cezalandırılacaktır. Zira mal beyanında bulunan ancak borcunu ödemeyen borçlunun hapisle tazyiki söz konusu değil.

Halen mal beyanı davası devam eden meslektaşlarıma ( davalarının reddini beklemeyip bir dilekçe ile İİK 337 taleplerini İİK 76 ya dönüştürmelerini tafsiye ediyorum. Ben talep ettim hakim kabul etti)en azından ücreti vekalete hak kazanırız.(tahsil edebilirsek)