Mesajı Okuyun
Old 11-11-2020, 14:41   #1
bilirkişi67

Varsayılan Plansız Alanlarda İkinci Kez İfraz

Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinin 45. maddesinde ifraz şartları belirtilmiş ve ifraz suretiyle elde edilen parsellerde ikinci kere ifraz yapılamaz denmektedir. İkinci kez ifraz yapılamaz şartının, yönetmeliğin değiştiği 2.9.1999 tarihinden önceki ifrazları da kapsayıp kapsamadığı hususunda, ilçe belediyesinin hukuk görüşüne ve büyükşehir belediyesinin görüşüne başvurulmuş olup her ikisi de, yasada ifraz için tarih konulmadığından hangi tarihte ifraz olup olmadığına bakılmaksızın 45. madde hükmü uygulanmalıdır demektedir. Yani bir parsel 1999 dan önce de ifraz olmuşsa tekrar bu parsel ifraz olamaz görüşü verilmiştir. Bakanlığa görüş sorulmuş olup bakanlık görüşü ise, büyükşehirlerde plansız alanlarla ilgili büyükşehir belediyelerinin yetkili olduğu vs. gibi yasanın maddelerini yazarak yasaya göre uygulama yapılması gerekir deyip işin içinden çıkılmış, net bir cevap verilmemiştir. Çevre ve şehircilik bakanlığı kurulmadan önce yetkili olan Bayındırlık Bakanlığı teknik Uygulama Müdürlüğünün konuya ilişkin bir görüşünü buldum. Orda ise ikinci kez ifrazın, yönetmeliğin değişikliğe uğradığı 1999 tarihinden sonraki ifrazlarda uygulanması gerektiği görüşü vardır. Tabi bu bakanlık mülga olup yerine yeni bakanlık kurulunca bu görüşün geçerliliği olup olmadığını bilmiyorum.
Bildiğim kadarıyla yasalar geriye dönük uygulanmaması gerekir (Gerçi emeklilikte yaşa takılanlarda olduğu gibi bazı kanunlar geriye dönük olarak ta uygulanıyor galiba.)
Şimdi, büyükşehir belediyesi, yasada 1999 öncesi veya sonrası diye bir tarih ayrımına gitmediğinden öncesi ve sonrasına bakılmaksızın 45. madde hükmü uygulanır görüşü doğrultusun da mı işlem yapılması gerekir.
Bu konuyu yasal mevzuatlarıyla birlikte açıklayabilir misiniz. Lütfen kendi görüşüm veya bana göre gibi yoruma dayalı değil de yasal mevzuatlarla açıklık getirilmesini rica ediyorum.
İlgilenenlere şimdiden çok teşekkürler.