Mesajı Okuyun
Old 12-05-2009, 13:00   #201
Ayşegül Kanat

Bekâretin Eldeğmemiş Tarihi'ni bitireli çok oldu. İlginç bir araştırma. Hukukçuların da severek okuyacağını ve bu konuda"farklıler bilgiler" edinecekleri bir inceleme.

Tanrı-Hukuk-Töreler-Para-Kadınlar ve Erkekler...Bu karışımı incelemek ve kadınlar üstüne sakatlıklar yaşatmasını öğrenmek de ilginç.

Çevirmen'in katkıları da düşünülürse, özellikle Türkiye'nin eksik anlatıldığını düşünüyorum.

ABD'de cinselliğin küçük yaşlarda başlaması, okullardaki cinsel eğitim yerine, bekâretin kutsanması,evlenmeden cinsel ilişkide bulunmamak için sözleşmeler imzalanması(gençler tarafından)ve bu uğurda ABD'nin eğitim bütçesinden azaltılan kaynakların-fonların bu konuya aktarılması uzun uzun anlatılmış.Eyaletler de devletten gelen bu destek fonları kaybetmek istemeyişleri de ayrıca ilginç.

Yurdum insanının Bu politikaları edebiyat ve sinema gibi alanlardan öğrendiğini düşünürsek bir çok sorunun yanıtı veriliyor bu eserde.

Birkaç yıl önceye kadar filmlerde ve kitaplarda cinsel ilişkileri neredeyse son noktasına kadar izlerken şimdiki kuşak aşırı sevişme sahneleriyle karşılaşıyor, sona doğru tipler birden değişerek evleninceye kadar beklemeleri gerektiğini söyleyip sahne değiştiriyorlar.

Alacakaranlık Kuşağı bunun dışında kalmamış. Yaklaşık bin iki yüz sayfa yazılmış, biz de okuduk, karakterler evlendiler, böylece uzun öpüşme saatlerinden kurtulduk.Genç kuşaklar "Beyaz Dizi" kitaplarını okumamışlardır. Bu bin iki yüz sayfa aynı onlar gibiydi.(Beyaz Dizilerdeki sevişme sahneleri babama bile bu kitapları zevkle okutmuştu.)

En fazla iki ciltte bitecek olay örgüsü için Meyer'i kutluyorum. Bu kadar laf salatasını her yiğit başaramaz.

Meyer'in Göçebe'si de bu hızla bitti. Vampir serisine göre daha sağlam bir kurguya sahip. Bir parça Ursula Leguin havası sezdim.Fantastik eserleri sevenlere gözül rahatlığıyla önerebilirim.

NOT: Şafak Vakti ile Göçebe'yi korsandan aldım. Huzursuzum ama iki kitaptan 36 lira kâr etmek benim için çok önemliydi.Azalan ve daralan bütçem için bunu yapmak zorundaydım. Şimdi gönül rahatlığıyla Proust'un Okuma Üzerine adlı eserini alabileceğim.