Mesajı Okuyun
Old 14-02-2009, 14:41   #174
Rechtsanwaeltin

Varsayılan Meslektaşımız Öykü Didem Aydın'ın Eski Sinagog Meydanı adlı romanı

Şu sıralar Öykü Didem Aydın'ın "Eski Sinagog Meydanı" adlı romanını okuyorum. İletişim Yayınları'ndan yeni çıktı. Kapak yazısındaki açıklamalar şöyle:

"Köln ve Freiburg kentlerinde geçen tekinsiz bir hikâye. Cesedi Ren Nehri'nden çıkan eski dazlak Kerstin… Kerstin'in cinayetten mahkûm sevgilisi Türk göçmen Cihad, uyuşturucu bağımlısı Tina'nın kayboluşunun sırrı ve Neo-nazilerin oynadığı 14 kelimelik dehşet oyunu… Kanlı bir bıçaktan yola çıkarak Cihad'ın masumiyetini kanıtlamaya çalışan kriminolog Aşkın… Uluslararası Suç Merkezi'nin güvenli koridorlarından Almanya sokaklarında dedektifliğe uzanan, gerçekle kurmaca arasındaki sınırın kalktığı bir macera...

Öykü Didem Aydın, paralel iki aşk hikâyesi ve polisiyeyi yarıştırırken en temel insani sorulara da yanıt arıyor: İnsanları bir arada tutan nedir? Konuştuğumuz diller ne anlatamaz? Kimliğimizi belirleyen nerede doğduğumuz mu, nerede büyüdüğümüz mü? Suç ve ceza, masumiyet ve mahkûmiyet, aidiyet ve kimliksizlik kavramlarını sorgulayan, sürükleyici ve sarsıcı bir roman."

Evet ben de kitabın dilini oldukça akıcı ve kurgusunu dahiyane buldum. Henüz tamamen bitirmedim ama su gibi akıp giderken derin derin düşündürmeyi ihmal etmiyor kitap...özellikle suç ve ceza, masumiyet ve mahkumiyet konularını irdelemesi ve hikayesinin son derece ilginç olması nedeniyle edebiyata meraklı meslektaşlarımıza tavsiye ediyorum.