Mesajı Okuyun
Old 24-11-2008, 13:56   #120
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan Gülümse
Empati ilk çıktığında satın aldığım ve okunmak üzere ayırdığım kitaplardan bir tanesi. Hatta bu satırları yazarken empati kitabını oturduğum yerden görebiliyorum. Ama neden bilmem daha kapağını açmak kısmet olmadı.

Belki sizlerin sayesinde elime alır okurum diye düşünmüştüm...

Sevgili Gülümse ve bu kitabı okuyan arkadaşlar, şu anda elimdeki kitap Empati (ne rastlantı). Olasılıksız'ı korsandan (bunu da) almıştım. 38.Baskı olduğunu gördüm üzerinde. Bu kadar insan okumuş, okumazsam ayıp olur, en azından bir öğrencim soru yöneltirse verecek bir yanıtım olsun diye düşünerek aldım. Piyasada çok bulunan "nasıl mutlu olursunuz" türü bir eser olduğunu düşünüyordum. İlk 25 sayfayı bu düşüncelerle okudum ama yolunda gitmeyen bir şeyler vardı. Çalıkuşu'nun Kiralık Konak adı altında yayımlandığını düşünün. İçerikte Bir "Çalıkuşu "dur gidiyor ama konakyok. Böyle bir şey işte. Elimdeki eserin bir araştırma değil, roman olduğunu fark etmem çok şeyi değiştirdi tabii. Yalnızca geceleri birkaç sayfa okurken işi gücü bırakıp bir günde bitirmeyi başardım. Aklımda kalan mı? Poker oynamak piyango bileti almaktan daha iyidir. Birincisinde olasılıklar üzerinde etkimiz olabiliyor, ama diğeri tamamen şans.

Empati'yi ne olduğunu bilerek aldım. 237. sayfadayım. Olay örgüsü hızlanmadı, yani yalnızca geceleri okuyorum. Okunması zor. Özellikle bölüm başlıklarını akılda tutmak gerek okurken. Bende bölünmüşlük duygusu yaratıyor. Bir önceki bölümün tarihi ne idi diye geri dönüp kontrol etmem gerekiyor. Eğer yazar ilk eseri gibi bir sistem kurduysa bundan sonrası hızlanacaktır(umuyorum) Bitince söylerim size..