Mesajı Okuyun
Old 07-07-2011, 12:07   #9
şahika

Alıntı:
Yazan av.alper tunker
DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM
SGK bir yönetmelik ile havuz hesabı oluşturmuş durumda bu yönetmelik ile şöyle bir uygulama yapıyorlar SGK tarafından yapılan ödemeler maaş,ilaç parası,hastane ücretleri gibi 6 ay zaman içerisinde bankadan çekilmez ise havuz hesabına geri dönüp hazineye irat kaydediliyor.
SGK nın gerekçesi oda zımmen kişinin bu zaman dilimi içersinde ölmüş olabileceği ve bildirimin yapılmamış olması nedeniyle kötüniyetli tahsilatları önlemek şeklinde ancak kendileride bunun bir yasal dayanağı olmadığını biliyorlar bu yüzden kendilerini yapabilecekleri birşey olmadığını dava yoluna başvurulması gerektiğini söylüyorlar
Ben tüm ısrarlarıma rağmen bu yönetmelik veya genelgeye ulaşamadım

Peki başvurulacak yargı yolunda görevli mercii neresidir?
Ayrıca müvekkilin, yaklaşık 2 yıldır alamadığı emekli maaşının faiziyle iade edilmesi talebi de göz önünde bulundurularak davanın ödenmeyen emekli maaşlarının faizleriyle birlikte ödenmesi talebini de içermesi gerekir mi?

Açıkçası şahsi kanaatim, ortada idari işlem söz konusu olmadığından idare mahkemeleri değil de iş mahkemesi olduğu yönünde. Ancak kişinin maaşlarının geri alınmasına dair bir idari karar, vs var ise idare mahkemesinde iptal davası açılacaktır. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi yasal dayanaktan yoksun bir uygulama bu.