Mesajı Okuyun
Old 03-08-2009, 01:26   #1
üye20519

Varsayılan temsil yetkisi hakkında

adanada saat ticareti ile ugrasan S , 20,04,2009 tarihinde , istabulda ikamet eden arkadası (A) ya kendisi adına saat toptancısı (T) den 100 adet X model saat almasını iceren imzalı bir belge gönderir. bunun üzerine (A) , 15,05,2009 tarihinde (T)nin işyerine giderek (S)nin gönderdiği belgeyi gösterir. ve Xmodal saatlerden 100 adet alır.

bu olay üzerine , s ile Anın arasındaki ilişkininhukuki niteliği , x model yerine y model saat alınması ihtimalini vs sorulmuş. bunlarda bir sorun yaşamadım fakat sonrasında gelen iki soruya aklım biraz takıldı.

Snin 05,05,2009 tarihinde bir trafik kazası sonucu öldüğü ve (A)nın da bundan haberdar oldugu varsayılırsa (T) saatlerin parasını Snin mirasçılarından isteyebilir mi?

(T)nin (S)nin öldüğünü bilmesi halinde yukarıdaki soruya verdiginiz cevapta değişiklik olur mu?

esas itibariyle ölüm ile temsil ilişkisi sona erer. fakat bundan Tnin haberi yok. dolayısıyla miraşçılarından isteyebilir ,diye düşündüm. fakat mirasçıların böyle bir işlem için beyanlarının olmaması ve ölüm tarihinin 05,05,2009 olması kafamı karıştırdı. fikret erenin kitabında ölüm ile ilgili kısımda net bir cevap bulamadım.ve bulmam gerek zira yarın sınavım var. şimdiden herkese teşekkürler.