Mesajı Okuyun
Old 02-07-2008, 19:48   #1
s. gülün yılmaz

Karar Hırsızlık suçunun yağmaya dönüşmesi(Ceza Hukuku Sınav Sorusu)

Değerli hukukçularımızın bu konuda bizleri aydınlatacağı düşüncesi ile Ceza Hukuku sınavımdaki bir soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Olay: Bir beyaz eşya bayiine giden Ali ile Ahmet, televizyon almak istediklerini söyleyerek pazarlığa başlamışlardır. Bu sırada dükkanda dolaşan Ali, hoşuna giden bir cep telefonunu gizlice cebine koymuştur. Bayide çalışan Cemil, olayı görüp patronu Halil' e bildirmiştir. Halil de Ali'den cep telefonunu vermesini istemiş, ancak Ali inkar etmiştir. Üzerini aramak isteyen Halil'i "iten" Ali, Ahmet'in Cemil'i tutmasından yararlanarak kaçmıştır. Ahmet ise Halil ve Cemil tarafından yakalanarak dövülmüştür.

Burada Ali ve Ahmet'in işledikleri suç için, çoğu arkadaşım sadece hırsızlık suçu oluşmuştur derken, bense hırsızlık suçunun icrası aşamasında bir itme hareketi de olduğu için, yağma suçu oluşmuştur düşüncesindeyim. Ve aynı bu olay gibi bir olay ile karşılaştığımda da Yargıtayın yağma suçu oluştuğuna dair kararını görmüştüm. Sonuçta failler dükkandan henüz çıkmayıp,suçun icrası tamamlanmamıştır, mağdura itme hareketini gösterdikleri, yani cebir kullanıldığı için hırsızlık suçu yağmaya dönüşmüştür düşüncesindeyim. Çünkü hırsızlık suçunun tamamlanması için zilyedin mal üzerindeki tasarruf hakkı ortadan kaldırılmalıdır. Bu konuda hukukçularımızın görüşlerine şimdiden teşekkür ediyorum.