Mesajı Okuyun
Old 28-02-2017, 04:15   #4
Av. Aybars Karakırık

 
Varsayılan

[quote=Rüzgâr1201]Sayın Meslektaşlarım konuyla ilgili bir sorum olacaktı. Dava şartı olan kuruma başvurma dilekçe ile mi olması gerekmektedir? Müvekkil doğum parasının ödenmesi için kurum çağrı merkezin üzerinden başvuru yapmış ve başvurusu reddedilmiştir. İspat açısından dava açıldıktan sonra bir problem olur mu? Teşekkür ederim.[/QUOTE

Sayın meslektaşım,
İYUK'ta sürelerin başlangıcı konusundaki hüküm;
(...)Dava açma süresi: Madde 7 – 1. Dava açma süresi, özel kanunlarında ayrı süre gösterilmeyen hallerde Danıştayda ve idare mahkemelerinde altmış ve vergi mahkemelerinde otuz gündür.
2. Bu süreler; a) İdari uyuşmazlıklarda; yazılı bildirimin yapıldığı,(...)
olarak belirtilmektedir.
İdareyle olan ilişkilerde yazılı usul dikkate alınır. Çünkü telefondaki kişi çağrı merkezi çalışanı da olabilir ve belirttiğiniz gibi tabiki ispat konusunda sorun yaşanır.
Saygılarımla.