Mesajı Okuyun
Old 01-05-2012, 16:23   #38
Avrasya

-Mesajı alan ve borcunu nasıl ödemesi gerektiğini değil de avukatı nasıl sıkıştıracağını düşünen borçlunun savunulacak tarafı yok. Bazı meslektaşlarım mağdur statüsüne sokmaya çalışmışlar ama ben hiç öyle düşünmüyorum. Hele de 1-2 gün önce başıma gelen şu olaydan sonra: Sırf hamile diye kendisini değil de eşine ulaşmak için 118li hatları aradım ve kefilin eşinin numarasını buldum. (polismiş kendisi) Ama aradığım numaradan karşıma kefil olan bayan çıktı. Ben de durumu sakin ve itinalı biçimde (5yıldır açık olan takipteki) borcu ödemesi gerektiğini izah ettim. 10 dakika sonra eşi aradı. Polis memuru olduğunu ve eşini neden rahatsız ettiğimi sorgulayıp beni baroya şikayet edeceğini söyledi. Etsin...
Borçlu psikolojisi maalesef böyle çalışıyor bizde.

-Avukata gelince; (Özellikle) İcra İflas Kanunu ve Çek Yasası'ndaki son değişikliklerden sonra her gün tehdit alıp, her gün (müvekkile vs) hesap verip tüm bunları yaparken meslek etiğine halel getirmeden para kazanmak çok zor. Eminim ki o avukat da birine seni içeri tıktırırım demenin ne kadar acizce ve meslek dışı (eğer taahhüdü ihlali kastetmiyorsa) olduğunun farkındadır.

Neyse uzatmadan konu ile ilgili olarak yapılması gerekene dair görüşümü belirteyim. Bence baro ve savcılık ihtimalleri yerine avukat meslektaş ile görüşüp bu konudaki fikri beyan etmek avukattan alınacak tepkiye göre hareket etmek en doğru olacaktır kanaatindeyim.