Mesajı Okuyun
Old 28-03-2008, 08:24   #17
Hasan Bahadır Büyükavcı

Delilden yola çıkarak suçluya gitmek ilkesinin zedelendiğine inanmıyorum. Size bir örnek;
12 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz ediliyor. Çocuğun boynunda diş sıyrıkları ve tükrükler bulunuyor.
Sizin çözüm yönteminiz:
Eğer "insan hakları diye" tutturup bazı suçların aydınlatılmasına hizmet edecek diş izi, parmak izi, DNA bilgileri İdarenin elinde olmazsa bu deliller ancak suçluyu yakalayabildikten sonra karşılaştırma suretiyle ortaya çıkarılabilecektir. Tabi esas suçluyu ortaya çıkarana kadar kaç tane masum insan gözaltına alınacak, kaç insanın gururu rencide edilecek kısacası kaç insan insan hakkı ihlal edilecektir. Tabi suçlu nasıl bulunacak orasıda meçhul!
Benim sunduğum "insan haklarına saygısız(!)" çözüm:
Diş izi veya tükrükten alınan bilgiler bilgisayarlara girildiğinde kimse bu suçlu çıkıverecek. Başka masum insanlar zan altında kalmayacak.

Artı olarak şu sonucu da doğurabilir:
Bazı kişisel verilerinin İdarede olduğunu bilen insan suç işlerken 1 düşünüyorsa 2 düşünmek zorunda kalacak, kolaylıkla yakalanabileceğini düşünecek ve suç işlemekten imtina edebilecektir.

Bu yöntemle eğer bir kişinin faili bulunabilecekse ve bir kişi suç işlemekten uzak tututabilecekse ben bu "insan haklarına saygısız(!)" uygulamaya varım.

Saygılar...