Mesajı Okuyun
Old 23-03-2008, 18:36   #14
Hasan Bahadır Büyükavcı

Düşüncemi tüm temel hak ve hürriyetlere yaymakla hata ediyorsunuz. Bu kadar geniş düşündüğünüzde yanlış sonuçlara varırsınız ki varmışsınız. İdarenin keyfi davranmaması gerektiğini, kanuna uygun davranmak zorunda olduğunu, Hans Kelsen'in normlar hiyerarşisini fakültede hocalarım öğretti.
Hatırlatmalarınız için teşekkür ederim.
Şunu öncelikle söyleyeyim. Hukuk günün şartlarına uygun olarak kendini yenilemek zorundadır. "Hukuk" diyorum Anayasa, kanun v.s. demiyorum. Bence günümüz dünyasında kişisel bilgilerin idarede bulunması bence hukuka uygun. Hukuku sadece pozitif metinlere bakarak yorumlamak sizi yasacılığa iter. Ben uygulamanın kanuna aykırı olduğunu fakat bence hukuka uygun olduğunu yazdım. Benim düşüncem budur.
Ayrıca ben hakim değilim. Önüme gelen uyuşmazlığı düşünürken kanuna bağlı kalmak zorunda değilim.

İskandinav ülkelerinin gelişmişliği "bilgilerinin kayıt altına alınması" sonucudur diye bir anlam çıkarmışsınız. Sanırım yazdıklarımı dikkatle okumamışsınız. O ülkelerin gelişmesinin sebebi bilgilerin kayıt altına alınması değil, aksine gelişmişliklerinin tabii sonucu bilgilerini idareye vermeleridir.