Mesajı Okuyun
Old 23-03-2008, 17:06   #13
SMK38

hukuka uygunluk. Peki hangi hukuka uygunluktan bahsediyorsunuz. Sizin düşüncenizden çıkardığım sonuç şu ki temel hak ve hürriyetler bir idari işlemle dahi sınırlandırılabilir ve böyle bir sınırlama kanuna dayanmasa da geniş anlamda hukukun içinde bulunduğundan hukuka uygundur.hukukun kendi içinde bir disiplini vardır sayın bahadır buyukavcı önümüze çıkan uyuşmazlıkları benim dünya görüşüm böyle diyerek çözümleyemeyiz.kanunlar hiyerarşisinin tepesinde bulunan anayasa bir işlemin ancak kanuna dayanarak yapılmasını emretmişse kanunlar buna uygun olarak düzenlenir ve idarenin, anayasanın ve kanunların hükümlerine uygun eylem ve işlemlerde bulunması gerekir aksi halde idarenin başındakiler de ben öyle düşünüyorum o yüzden böyle yaptım derler oysa ki kişiler geçici idare daimdir.Kanuna uygun olmayan mutlak surette hukuka aykırı mıdır? şayet kanun hukuka aykırıysa kanuna aykırı olan hukuka uygun olabilir ancak bunun konumuzla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum zira benim bu konuyu açmamdaki temel neden idarenin keyfiliğine karşı olduğumu belirtmek ve böyle bir uygulama olduğunu ilgilenenlere duyurmaktı.
Kendimi potansiyel suçlu gibi hissetmedim ancak işlemin yurt idaresi tarafından potansiyel suçluymuşuz izlenimi uyandıracak şekilde yapıldığını ve bundan rahatsız olduğumu belirttim. Bu da öyle sanıyorum ki en doğal hakkım.
Yanıtınızda siz de suçla mücadeleden bahsetmişsiniz suçla mücadeleye başlanmak için seçilen yer öğrenci yurtları mı olmalıdır.
İskandinav ülkelerinin gelişmişliği kişilerin kayıt altına alınmasında yatıyorsa tüm ülkece başvuralım kayıt merkezlerine bakarsınız bir gecede modernleşiriz.
Son olarak şunu eklemek isterim ki İngiltere'de kişilerden bu bilgiler rızalarıyla toplanmakta benim bu yönde bir rızam yoktu ve işlem kanuna dayanmıyordu. İngilterenin kişileri kayıt altına alırken topladığı pekçok bilgi -ki bunların içinde biyolojik bilgilerden banka hesap numarasına kadar herşey vardı- geçtiğmiz yıl içinde kaybolmuştur.Bu bilgiler yok mu oldu başkalarının elinde mi belli değil.