Mesajı Okuyun
Old 09-01-2008, 01:15   #22
Gemici

AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ
Madde 8
Özel hayatın ve aile hayatının korunması
1. Herkes; özel ve aile hayatına, konutuna ve haberleşmesine saygı gösterilmesi hakkına sahiptir.
2. Bu hakkın kullanılmasına bir kamu otoritesinin müdahalesi, ancak ulusal güvenlik, kamu emniyeti, ülkenin ekonomik refahı, dirlik ve düzenin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, sağlığın veya ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması için, demokratik bir toplumda, zorunlu olan ölçüde ve yasayla öngörülmüş olmak koşuluyla söz konusu olabilir.
Anayasa:
MADDE 20. – Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. (Mülga cümle: 3.10.2001-4709/5 md.)

Alıntı:
Yazan Erdem Külçür
A şıkkında yurt müdürünün kız öğrencileri ne tür bir muayene ettirmesi belirtilmemiş. Kanunda ise sadece genital muayene kapsamında hüküm verilmiş. O halde bulaşıcı hastalık vs. nedeniyle bir muayene olması halinde hukuka aykırı bir sonuç doğmaz.

Alıntı:
Yazan jurist27
Bence muayene sonucu Kamu sağlığına etki edebilecek niteliktedir (AIDS vs.. gibi hastalıkların çıkabileceği öngörüsüyle)bu yüzden kamu yararına yapılan bir durum söz konusudur. Yurt müdürü haklı diyorum ben.
bana göre b) şıkkı .

SAYGILARIMLA..

Ceza Kanunu
Genital muayene

MADDE 287 - (1) Yetkili hakim ve savcı kararı olmaksızın, kişiyi genital muayeneye gönderen veya bu muayeneyi yapan fail hakkında üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
(2) Bulaşıcı hastalıklar dolayısıyla kamu sağlığını korumak amacıyla Kanun ve tüzüklerde öngörülen hükümlere uygun olarak yapılan muayeneler açısından yukarıdaki fıkra hükmü uygulanmaz

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 1994 yılında aldığı C.404/92P kararında Insan Hakları Sözleşmesi’nin 8.ci maddesine daynarak, kişilerin özel hayatına bağlı temel haklarından birisi olarak kişinin sağlık durumunu gösteriyor ve kişinin rızası olmadan doktor muayenesine tabi tutulamıyacağını belirtiyor. Karar konusu olan olayda kişinin haberi olmadan, kendisne AİDS testi yapılmış(başka bir gaye ile alınan kan AIDS testine tabi tutulmuş) Kızların, ergin olmayan kızlarda anne babanın rızası olmadan kızları doktor muayenesine göndermek hem Insan Hakları Sözleşmesi’ne hem de Anayasanın 20.ci Maddesine aykırıdır. Genital Muayeneyi düzenliyen Ceza Kanunu Madde 287 sadece olayın cezai yönünü belirtiyor. Ben kişilerin rızası dışında gerçekleştirilen bir muayenenin cezai bir müeyyideye bağlı olmasa bile hukuka aykırı olduğu görüşündeyim.
Kendisine kızları doktor muayenesine gönderme yetkisi veren herhangi bir kanun veya tüzük olmadan onları doktor muayenesine gönderen okul müdürü hukuka yakırı hareket etmiş olur.

Saygılarımla