Mesajı Okuyun
Old 25-01-2014, 15:16   #1
stajyer esra

Varsayılan 2/b, imar planı

Merhaba herkese;

biz İstanbul Ümraniye'de 2B vasfında bir arazının üzerinde yaptığımız binada 30 yıldır oturuyoruz. Fakat 6292 sayılı yasadan faydalanarak satın alamıyoruz. Çünkü İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2002 yılında hazırladığı imar planına göre bu arsa İlköğretim Okul Alanı olarak görünüyor. 2002 yılından bu yana ilk öğretim okul inşaat vs hiçbir işlem yapılmamış. Milli Emlak, Milli Eğitim Bakanlığından bilgi istediğinde, bakanlık 2B kapsamında satışını yapamazsınız, buraya okul yaptıracağız demiş. Fakat bu alan o kadar büyük ki 2 tane üniversite kampüsü yapılabilecek büyüklükte. Yani bu imar planı nerden baksanız uygulanması imkansız ve fakat bizim evlerimizin satışına engel oluyor. İlçe Belediyesiyle görüştüğümüzde bekleyin çözülecek diyorlar. yani anlayacağınız işimiz idarenin keyfine kaldı. İmar planının iptali ile ilgili ne yapabiliriz? 2002 yılından bu yana programa alınmayan, ve de uygulanması imkansız olan bu plan iptal edilebilir mi? Genel Düzenleyici bir işlem olduğundan, idareye yapacağımız, imar durumunun öğrenilmesi amaçlı başvuru sonucunda, imar planından yeni haberdar olduğumuzdan, iptali için süre yeniden mi başlamış olur? son olarak dava açmakta hukuki menfaatimiz olduğu kabul edilebilir mi? çünkü hak sahibine satılamayacak taşınmaz yerine istenilmesi hâlinde, hak sahibi oldukları taşınmazın rayiç değerine eşdeğer öncelikle aynı il sınırları içerisinde bulunan 2/B alanlarındaki taşınmazlar satış bedeli karşılığında doğrudan satılabilir, şeklinde düzenleme mevcut.

Cevap vereceklere şimdiden teşekkür ederim, İyi Çalışmalar