Mesajı Okuyun
Old 11-11-2010, 19:56   #1
düzceli81

Varsayılan 2b arazisi ile ilgili yanlış açılan davayı nasıl düzeltebilirim

2b arazisi olarak bilinen 6831 sayılı orman kanunun 2 b maddesi gereğince orman vasfını kaybetmiş arazilerin kullanıcılarının tespiti için yapılan çalışma sonucunda hazırlanan tutanaklar askıya çıkarıldı ve 06.10.2010 tarihinde askıdan indirildi. Askıya çıkarılan tutanaklarda müvekkilin yıllardır kullandığı arazinin parsellere bölündüğü ve parsellerin bir kısmının kullanıcısı olmadığı belirtilerek maliye hazinesi adına yazıldığı ve bir kısmının da hak sahipleri olmayan ve muhtarın tanıdığı kişilerin adına yazıldığını tespit ettik. 30 günlük süre içinde Kadastro mahkemesinde dava açtım. Fakat davayı yanlış açtığımı öğrendim. Fakat askı süresi dolduğu ve dava açma süresi geçtiği için ne yapacağımı bilemiyorum. Dava dilekçesinde davalı olarak kadastro müdürlüğünü göstermiştim. Daha sonra kadastro müdürlüğünün taraf ehliyet olmadığını öğrendim. Her bir parsel için bu parsel kim adına yazılmış ise o kişiyi davalı olarak gösterip dava açılması gerektiğini, ayrıca hazine adına yazılan yerler içinde hazinenin davalı olarak gösterilmesi gerektiğini öğrendim. Dava dilekçemi çok ayrıntılı olarak yazmıştım. Yani tespit edilen her bir parsel için (örneğin 120 ada 1,2,3 nolu parsellerin hazine adına yazıldığını fakat kullanıcısın belirtilmediğini bu parsellerin kullanıcısı ve zilyedinin müvekkil A olduğunun tespitine, 121 ada, 4 nolu parselin kullanıcısının B olduğu belirtilmiş olup B adına yapılan tespitin iptali ile kullanıcı ve zilyedinin müvekkil A olduğunun, 7 nolu parselin kullanıcısının C olduğu belirtilmiş olup C adına yapılan tespitin iptali ile kullanıcı ve zilyedinin müvekkil A olduğunun tespitine şeklinde ) açıkça isimleri belirterek dava açmıştım. Fakat bu kişileri dava dilekçesinde davalı olarak göstermemiştim. Yine her bir parsel için ayrı dava açılması gerektiğini ve tek dava ile tüm parseller için dava açılamayacağını da öğrendim. Yani davalılar arasında zorunlu veya ihtiyari dava arkadaşlığı da olmadığından ayrı dava açılması gerekiyormuş. Davanın tensibi yeni yapıldı ve duruşma yapılmadı. Şimdi bu aşamada ne yapmalıyım. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.