Mesajı Okuyun
Old 10-02-2008, 09:23   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Daha önce yazılan yanıtlara katılıyorum.Ek olarak;

Alıntı:
1-Nafaka yasal olarak migrostan alınan kira bedelinden ödeniyor 3 yıldır hiç bir arttırım yapılmadı.

Nafakanın nereden karşılandığının önemi bulunmamaktadır.

Kararda değişiklik yapılmadığı sürece ödenen nafakanın yıllara göre artışı talep edilemez.Yapılacak şey,nafakanın arttırımı davası açılması ve nafakanın her yıl için artış oranının kararda belirtilmesini talep etmektir.Bu şekliyle enflasyon nedeni ile olan kayıplara karşı nafakanın korunması mümkündür.Yeniden dava açılmaya gerek kalmaz.

Alıntı:
2-Eşinden önce 24 yaşında kardeşim var.O vasi olamazmı?

Vası tayini davasında vasi adayı olarak kardeşinizi gösterebilirsiniz elbette.Kararı yasal düzenleme de dikkate alınarak hakim verecektir.

Alıntı:
3-Anlaşma sadece anneme verdiği söz ve yemin yazılı bir anlaşma yoktur.

Boşanma kararının içeriği bir avukat tarafından incelendiğinde daha doğru yanıtlara ulaşmanız mümkündür.
Hatırlatırım ki boşanmaya bağlı yoksulluk nafakası,maddi manevi tazminat davaları ,boşanmanın kesinleşmesinden sonraki bir yıl içinde açılabilir.

Boşanma tarihinin kesinleşmesinden itibaren on yıl içinde mal rejimi tasfiye alacağı davası açılabilir.

Alıntı:
4-Ben ve kardeşlerim ve annem akrabamızın yanında kalıyoruz./5-Daha önce beraber yaşadığımız evimizi yeni eşiyle beraber kiraya vererek ayrıca ek gelir sağlamaktadır./6-Bizim kiracıyı çıkartarak kardeşlerim ve ben bu ewde oturma şansımız yokmu?

Kira ilişkisi ,taraflar arasında geçerlidir.Siz hem kiraya veren değilsiniz,hem de malik değilsiniz.Bu nedenle babanızın evinde oturan kiracıyı çıkartma hakkınız bulunmamaktadır.

Alıntı:
7-Evli olduğu bayan zaten her ay kiraları toplayarak akrabalarının yanına giderek farklı birikimler yapmaktadır bunları kanıtlayabiliriz

Babanız sağ olduğu sürece mallarının gelirlerini istediği gibi değerlendirebilir.Kira gelirlerinin eşi tarafından tahsil edilmesine izin vermesinde yasal bir engel bulunmamaktadır.

Alıntı:
8-Annemi sözle tehditle şiddet uygulayarak birazda güven vererek (tabi bunların hepsini sözle konuşarak) bir şekilde psikolojik baskı uygulayarak ikna etti ortak akrabalarımız da şahittir.

Boşanmanın annenizin özgür iradesine dayanmadığı yolundaki iddianız ancak boşanma davası sırasında ve temyiz aşamasında dikkate alınacaktır.Bu süreler geçmiş olduğu için bu konuda aile hukuku bakımından yapılacak bir işlem olmadığı düşüncesindeyim.

Bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer barosu adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.