Mesajı Okuyun
Old 23-07-2014, 00:34   #1
Konuk

Varsayılan Kadının kütük çilesi nasıl biter?

Hepimizin malumu... Bizler kadın olarak evlenip boşandıkça resmi belgeler arasında sürünmeye mahkumuz. Erkekler nüfus cüzdanlarına 'Evli' ibaresini kondurup elini kolunu sallayarak çıkarken nüfus dairelerinden, bizler bambaşka bir kimliğe bürünüp çıkıyoruz. Eşimle evleneli 11 ay oldu ve ben hala o kimliği görmeye tahammül edemiyorum. Eski kimliğimden vazgeçmek gerçekten çok zor oldu benim için. Soyadı konusu zaten çözüldü sayılır istersek örnek karar gösterip soyadlarımızı geri alabiliyoruz. Peki ne olacak bu kütük meselesi? Ben hayatımda hiç gitmediğim -muhtemelen de hiç gitmeyeceğim- bir yere kayıtlı olarak sürdürmek zorunda mıyım hayatımı? Bir ailenin kendine yaşadığı yerde yeni bir kütük açamaması kadar saçma bir şey olabilir mi? Dahası çocuk! Bu kadar ayrımcılığın yapıldığı bir ülkede benim çocuğum hayatını o saçma sapan kütük yüzünden etiketlenerek geçirmek zorunda mı? Kadın erkeğin kütüğüne geçerken erkeğin kadın kütüğüne geçememesi apaçık eşitlik ilkesinin ihlali değil mi? Peki bizler bu durumu değiştirmek için ne yapabiliriz? Hukuki olarak bu konuda bir şey elde etmemiz mümkün mü?