Mesajı Okuyun
Old 24-04-2009, 12:32   #71
Admin

Sayın Konyalı,
Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Baroda cübbe bulunmaması olasılığını düşünmek ve buna göre önlemi önceden almak avukatın özen borcunun gereğidir; görevidir; sorumluluğudur.
Bu konuda özen borcu sorumluluğunu tek başına adliyede cübbesiz kalan avukata yıkmamak gerektiğine inanıyorum. Çoğul olarak avukatlara (=avukatlık kurumuna = Baroya) yıkacaksak bu konuda sizinle hemfikirim, çünkü neticede Avukatlar duruşmaya cübbe ile girmeyi teminle yükümlüdür ve bunu sağlamak için de Adliye Vestiyeri uygulaması yapan yine Avukatların Meslek Örgütüdür. Burada duruşma sırasında cübbesiz kalan avukatın tek kabahati meslek örgütünün gerekli önlemleri aldığını varsaymaktan ibarettir ve vestiyerde gerekli sayıda cübbe bulundurmayarak avukatın zor durumda kalmasına neden olan da yine meslek örgütünün kendisi olmakla eleştiri pastamızdaki en büyük payı da bence o hak etmektedir.

Sanıyorum sizin görüşünüz avukatın birey olarak meslek örgütünün aldığını önlemlerle yetinmeyip, kendi önlemlerini de alması şeklinde. Bu görüşe de elbette saygı duyuyorum ancak mesleğin icra şartlarını düşündüğümüzde çok da katılamıyorum. Evet Türkiye'de pekçok il ve ilçede halen tek adliye vardır ve belki avukatların %80'i de duruşmalarına yürüyerek gitmektedirler ve onlar için cübbe taşımamanın mazaretini bulmak çok kolay değil ancak İstanbul'un büyüklüğünü ve Adliye Sayısını düşünürseniz, örneğin İstanbul'daki bir avukatın duruşmalarına kendi cübbesini taşımasının fiziki zorluklarını takdir edeceğinize eminim. Elinizde bir cübbeyle Pendik'ten Küçükçekmeyece duruşmaya gitmeniz, oradan koşturarak Kadıköy Adliyesindeki bir duruşmaya yetişmeniz, oradan öğleden sonra Fatih Adliyesinde hacize çıkmanız ve tüm bunları toplu taşıma araçlarıyla yaparken bir yandan da elinizde (buruşmadan) bir cübbe taşımanız fiziken çok mümkün değil.

Ya da onu da bir kenara bırakalım, başka bir şehire duruşmaya gittiğinizde yanınızda cübbenizi de taşımanızın "bireysel özen yükümlülüğünüzün" bir parçası olduğunu düşünmek bana çok yakın bir düşünce değil. Örneğin siz Ankara'ya murafaaya gittiğinizde cübbenizi de götürüyor musunuz?

Bu gibi durumlarda Adliye Vestiyerinde cübbe bulamayan avukatı mesleki özen yükümlüğünü yerine getirmemiş olmakla suçlayacaksak, bence suçlamamızı cübbesini yanında taşımaması nedeniyle değil, vestiyerde yeterli miktarda cübbe bulunduracak sorumluluk sahibi bir Baro Yönetimi seçememek noktasında yapmalıyız.