Mesajı Okuyun
Old 05-01-2022, 10:08   #3
Admin

Ben de Sayın Av.Kaan BADELİ gibi düşünüyorum. Ancak naçizane şöyle bir çözüm uygulanabilir olabilir:

Kira sözleşmesi yapılırken yıllık kira bedeli 1500-TL olarak düzenlenir ve ikinci yıl hiç artış yapmayacağı, sonrasında TÜFE artışı yapılacağı sözleşmeye yazılır. Hatta tercihen kiracı ilk ayın kirasını da bu şekilde 1500-TL olarak öder.

Sözleşme bu şekilde yapıldıktan sonra kiralayan kiracının sözleşmenin tüm hükümleri aynı kalmak koşuluyla 2022 yılı için geri kalan 11 aylık kirayı 1000-TL ödemesini kabul ettiğini yazılı olarak taahhüt eder.

"Muvazaa" demezseniz, uygulanabilir diye düşünüyorum.

Tabii doğrudan böyle yapılırsa muvazaa kabul edilebilir ama bu durumun gerçekten olmasına sebep olacak birçok senaryo mümkün: Örneğin kiralandıktan sonra kiracının maddi sıkıntıya girmesi ama kiralayanın tahliye istememesi, pandemi, kiralama sonrası kiracının içeriye esaslı tadilat yaparak kiralananın değerinin artışı nedeniyle kiralayanın kirayı bir süreliğine eksik almayı kabul etmesi vs. Dolayısıyla muvazaa amaçlı yapılmadan, bu gibi haklı bir sebebe dayanması durumunda bu senaryonun uygulanabilir olduğunu düşünüyorum.