Mesajı Okuyun
Old 07-04-2018, 13:19   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhaba, Sayın Meslektaslarim, Cmk kovuşturma dosyası olarak yürüttüğüm bir dosyada, iki duruşmaya üst üste mazeretsiz katılamadım,o sıralar ofis değiştirmekte olduğumdan takipte zorlanistim. O sırada dosyada esas hakkında mütalaa verilmiş, ertesi celse gitmeyince de hakkımda suç duyurusu yapıldı, Adalet bakanlığı kovuşturmaya izin verdi, şimdi bana barodan ve cumhuriyet başsavcılığı dan savunmami sözlü veya yazılı yapabileceğim şeklinde tebligat geldi, böyle bir durumu yaşayan oldu mu ne önerirsiniz ?
Sayın aysegul02;

Geçerli ve makul görülebilir mazeretiniz yok ise, -iş yerinizi değiştirmenizin mazeret olarak değerlendirilebileceğini düşünmüyorum- soruşturma sonucunda hakkınızda dava açılır ve şartları var ise HAGB ile sonuçlanma ihtimali söz konusu olur diye düşünmekteyim. (Umarım yanılırım)

Baro tarafından disiplin cezası verilip verilmeyeceği hususunda bir şey söyleyemem fakat HAGB kararı verilir ya da suçlu olduğunuza yönelik bir karar çıkar ise "uyarı" cezası (daha önce uyarı almışsanız kınama da olabilir) verilebileceği kanaatindeyim.

Avukatlıkta müvekkillerin hak kaybına uğramaması adına hak düşürücü sürelere/zaman aşımına dikkat etmek ve etkin bir dosya takibi yapmak gerekiyor. Gerek vicdani, gerekse meslek etiği bakımından kabul edilemeyecek ve telafisi çok zor olan ya da mümkün olmayan hatalar yapmamak için azami derecede dikkatli olmak zorundayız.

Naçizane ifade etmem gerekirse siz yine de ümitsizliğe kapılmayın. Yoğun bir döneminize denk geldiğinden duruşmalara girememişsiniz. Savunmalarınızı içtenlikle hazırlayın ve süreci takip edin.

Saygılarımla..