Mesajı Okuyun
Old 15-05-2007, 09:38   #24
bilal_deu

Bir öğrenci hukuk fakültesinde okumaya başlarken, bir hukuk alt yapısına sahip değildir. Bunu öğrenciye hocaları kazandırıyor. Şayet hocaları iyiyse iyi bir hukukçu olacağın garantisini verebilirim. Tabiki kişinin kendi çabası daha da önemli bu konuda.
Ben hukuk eğitiminde üniversitenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. O zaman üniversite sınavına girerken neden millet kendini yırtıyor, birbiriyle rekabete dalıyor. Üniversitenin farkı yadırganamayacak kadar çok.Her üniversitenin bir felsefesi vardır. O üniversitenin sahip olduğu hocalar ve o üniversitedeki eğitim sistemi, öğrencinin kazanacağı bilgilerle o öğrencinin ileride iyi bir hukukçu olmasını, diğer hukukçulardan birkaç adım önünde olmasını sağlıyor. Tamam, bilim ve teknoloji artık her türlü materyale ulaşmamızı sağlıyor ancak belirli bir hukuk bilgisi ve alt yapısına sahip olmadan, hukukî sorunun nereden ve nasıl çözüleceğini bilmeden bunları okumak, sahip olunan birkaç hukuk bilgisinin de havada kalmasına neden oluyor.
Ben bir Dokuz Eylül Hukuk öğrencisi olarak, bu okulun hakikaten çok iyi bir eğitim verdiğini garanti ederim ve artık uygulamada da karşılaşacağım hukuk problemleriyle daha iyi başa çıkacağıma inanıyorum. Tabiki kişinin kendi çabası da çok daha önemli. Ama iyi bir alt yapıya sahip olmadan meslek hayatına adım atıldığında, bu kişinin diğer kişilere yetişmesi için çok daha fazla çalışması gerektiğini düşünüyorum.
Saygılar...