Mesajı Okuyun
Old 13-05-2007, 14:54   #38
persona

Alıntı:
Bazı ülkeler bunu başarabilir. Hukuk mezununa bakanlık eliyle, alenen şöförlük alımında ayrıcalık tanınacağı belirtilen; meslektaşı tarafından, mezun olduğunda YASADA 1000 YTL Yazmasına rağmen avukata asgari ücret teklif edilen bir ülkede şirketin kazançları 20-30-100 avukatın cebine mi girecek?

bu cunle sanirim sayin isa, herseyi ozetliyor, yani su yaklasim tarzi, bizim ulkemiz farkli, biz ozel bir ulkeyiz, biz boyle seyleri basaramayiz , tarzi yaklasimlar bence yanlis,

ayrica, ben avukatlarin sirket bunyesinde calismasindan bahsetmiyorum, onlarin bir sirketin bunyesinin parcasi olmasindan bahsediyorum, bir nevi guclerini birlestirmeleri...

turkiyede su anda, en zorlu duzeyinden serbest piyasa kosullari isliyor, maalesef bircok avukat meslektasimiz pastanin kucuk kismindan pay kapmak icin gece gunduz kafa yoruyorlar , sansli olanlar bankalarin icra dosyalarini kaptiklari zaman kendilerini cok mutlu sayiyorlar,ya da bir firmada 5 kisilik isi 1 kisinin yaptigi bir pozisyon bulabilirlerse... diger sansiz kesim burosunda oturup hergun is gelmesi icin bekliyor..

bu acimasiz piyasa kurallarinda, genc yeni mezun bir avukata soylenenler, sen buronda otur, bu meslek boyle 5 yil sonra para kazanmaya baslayacaksin, bu 5 yillik sure icinde(belki senin en parlak oldugun donem), baroya aidatini duzenli odemelisin, hicbir vergi indiriminden faydalanamayacaksin, bankalar sana kredi konusunda hicbir ayricalik tanimayacak ( zaten ben hep merak ediyorum turkiyede bankalar ne ise yariyor diye) , kirani odeyeceksin, ev gecindireceksin, sen merak etme, barolar bunun karsiliginda hep senin arkanda olacaklar...
nasil mi?

reklam yasagi kurali acik secik yaziliyken, ayricalikli hukuk ailelerinin ve bazi ayricalikli avukatlarin (yargitayda tanidigi olanlar, hakim emeklileri vb.) bu kurali ihlal ettiklerini acikca gordukleri halde buna musamaha ederek, emeginin karsiligi olan cmuk alacaklarini bile zamaninda sana odemeyerek, mesleginin ilk yillarinda sana, 30 yillik meslektasinla ayni muameleyi gostererek, diger meslektasinin senin somurmesine acikca goz yumarak..vb...

evet, bu vahsi piyasa kosullarinda genc meslektasimiza saglanan imkanlar maalesef bunlar, siz daha isin icinde degilsiniz ama goreceksiniz, ve evet bence bu piyasa kosullarinda tek cozum genc meslektaslara beraber olarak direnme hakkinin saglanmasi... Dunyanin heryerinde piyasa kurallari acimasizca boyle isliyor ama bir farklilikla herkesin silahi esit,

eger hukuk sistemimiz icinde dogru rekabet kosullarini yaratamaz ve geliri adil sekilde dagitamaz isek ben korkuyorum genc avukat meslektaslarimizin gelecegi acisindan.

benim bu ustunde ozellikle durdugum kavram avukatlik firmalari, yeni bir kavram degil , amerikayi yeniden kesfetmek ya da tekerlegi yeniden icat etmek gibi birsey degil, cok basarili ornekleri var amerika da, ingilterede, hatta ispanya da, ispanya bugun latin amerika ulkelerine sadece kitap, dergi ihrac etmiyor, bu sirketler vasitasiyla hukuksal cozumler de ihrac ediyor, en buyuk avntaj da dil unsuru tabiki, peki dunyada turkce konusan tek ulke bizmiyiz, hayir peki biz bu avantajimizi niye kullanmiyoruz? biliyorum bu fikirler bircok meslektasimiza imkansiz gibi gorunebilir, ancak degil...

bu turden bir gelisme yani hukuk ihrac eden ulke konumuna gelebilmek elbette, hukuk baronlarinin isine hic gelmeyecek bir proje, cunku bu ne demek, rekabet kosullarinin tam olarak isledigi bir hukuk sistemi demek, bu ne demek gelirin adil olarak dagitildigi bir sistem demek, bu ne demek , artik emekli yargi mensuplarini istihdam etmek yerine , universitede cok basarili gelecegi parlak bir ogrenciyi istihdam etmek, bunun icin diger firmalarla yarismak demek... bu nokta uzerine durmak istiyorum, ingilterede her yil universitelerde hukuk firmalari acilan fuarlarda en basarili ogrencileri istihdam etmek icin yarisirlar, bu bilgileri de hocalarindan alirlar, ve o universitelerin kendi istedikleri duzeyde egitim vermelerini saglamak icin okullara yardimda bulunurlar... cunku rekabet artik dunyada cok ust duzeyde, ve yaris yaptiklari firmalar sadece ingiliz firmlari degil amerikan firmalari da dahil... peki bizim universitelerimizde neden boyle bir kendini gelistirme dunya standardini yakalama egilimi yok, cevabi acik, cunku boyle bir talep yok, siz universiteyi 1. de bitirseniz size ozel sektorden hicbir talep gelmeycek... cunku hukuk baronlarimiz, yetenege gore degil is bitirmeye gore adam aliyorlar, emekli askeri yargi mensuplari, emekli yuksek yargiclar,milletvekilleri, kendi ailesinin yurtdisinda okuyan bireyleri en cok kabul goren kesimler, haa birde ozel liselerden mezun avukatlari stajyer olarak alip somurmekte en iyi yaptiklari isler arasinda... ve portfoylerine baktiginizda, girin internetten bakin acik acik yazmislar zaten, buyuk holdingler, yabanci sirketler... peki bu holdingler ki amaclari her zaman aynidir, daha cok kar daha cok kar, neden bu firmalarla cok yuksek ucretlerle calisiyorlar, yaniti yine acik cunku baska alternatifleri yok... siz buronuzda caresiz bir sekilde bir bosanma davasini kacirmamak icin ceza almayi bile goze alarak tarifenin altinda ucreti kabul ederken, bu zavalli holdingler, baronlarin belirledigi milyon dolarlik dava masraflarini pasa pasa odemek zorundalar, cunku alternatif yok.

iste degerli meslektasim size 21 yuzyilda gelismek oldugu iddasindaki bir ulkeden hukuk manzarasi.. biz evet guzel ve farkli ulkeyiz ancak 2 kere 2 nin 4 etmesini yok sayacak kadar degil...

saygilar.