Mesajı Okuyun
Old 08-05-2007, 18:02   #33
persona

evet ingilterede reklam yasagi yok, ama o reklamlari ulusal televizyonlara veren ya da financial times a bir sayfa reklam verenler bunyesinde yuzlerce avukat barindiran buyuk hukuk sirketleri, ki bu sirketler her yil cok buyuk karlar yapiyorlar...

hukuk mezunlarinin ilk dilegi bu tur firmalarda yani Londra nin City denen bolgesinde calisan firmalarda calismak, kucuk burolar acip 3-5 kisi ile calisan solicitorlar genelde kucuk isler denen bosnanma, vatandaslik isleri gibi islerle ugrasan avukatlar ki,onlarinda reklama ihtiyaclari yok , ve de yapilan reklamlar onlarin islerine engel degil...

turkiyede reklam yasagi var genc avukatlari korumak icin ama maalesef uygulamada pek korunduklarini soylemek guc, buyuk isimler yine bir yolunu bulup reklamlarini yapiyorlar, hatta bazi uyanik meslektaslar yurtdisindaki sitelere turk avukat kisimlarina yabanci dille reklamlarini yapiyorlar... emekli hakimler kartlarina emekli hakim diye yazip muvekkilerini hakim tanidiklari oldugu yonunde rahatlikla yonlendirebiliyorlar... ya da yargitay da isbitiren avukatlik kavrami... dolayisiyla sanirim bu yasak zaten fiili olarak uygulanmiyor, televizyonlarda acikca reklam izlemiyorsak bu demek degilki yasaklama isliyor...barolarimiz cok mu aktif bu yasak konusunda ? benim ciddi suphelerim var...

, benim gorusume gore, genc avukatlari gercekten korumak istiyorsak bu vahsi rekabet ortaminda...

onlari, sirketlesmeleri konusunda tesvik etmek en gerekli sey, bu nasil olabilir vergi indirimi yapilabilir, ve bu sirketleri belli alanda uzmanlasmalari konusunda tesvik etmek, bu sirketler cogaldikca ve guclendikce goreceksiniz, bu tuzel kisiler universitelerle de isbirliklerine gidecekler, bu egitimede uzun vadede katki saglayacaktir bence... genc avukatlar, buro acip buyuk okyanusta tek baslarina firtinalara karsi koymaya calisacaklarina , bu tuzel kisilikler sayesinde okyanusta korkmadan yol alabilecekler...

bence, sirketlesme mutlaka aktif ve cekici hale getirilmeli... bu olmadan reklam yasaginin kaldirilmasinin (uygulamada zaten yok), avukatlik camiamiza pek bir degisiklik getirecegini zannetmiyorum...