Mesajı Okuyun
Old 07-05-2007, 17:07   #2
Av.Engin Özoğul

Bononun kayıtsız şartsız bir ödeme emrini içermesi gerektiği açık. Ancak somut olayda yer alan yazının ödemeyi şarta bağladığını düşünmüyorum. Buradaki yazı senedin sebebe bağlı olup olmaması bakımından önem taşıyabilir. Çünkü yazı içeriğinden "şu şartla ödeyiniz" anlamı değil "bono şu yazıya istinaden" yani "şu ilişkiye istinaden verilmiştir" anlamı çıkıyor. Yani senet sebebe bağlı düzenlenmiştir denebilir. Burada ise senedin sebebe bağlanıp bağlanamayacağı ve anılan kaydın geçerliliği tartışılabilir.

Bildiğim kadarıyla(Ticaret Hukukuna hakim üyelerimizin düzeltmesi talebiyle yazıyorum) bonoda "nakden" kaydı varsa ve bono sebebe bağlı düzenlenmişse sebep ilişkisi lehdar ile keşideci arasında araştırılabiliyor. Ancak çekişmenin taraflarından biri senedi ciro yoluyla devralan kişilerden ise sebep ilişkisi araştırılmıyor. "malen" kayıtlı bonolarda ise sebep ilişkisi araştırılabiliyor.

Bu durumda sizin olayınızda sebep ilişkisi ön yüzdeki kayıt nedeniyle araştırılabilecekken arkada herhangi bir yazı olmaması nedeniyle lehdar lehine yorum ilkesi benimsenerek senede geçerlik tanımak gerekir diye düşünüyorum.