Mesajı Okuyun
Old 17-04-2007, 23:36   #16
Heybe Hukuk

Varsayılan Eğer bu işi biliyorsam...

Sayın meslektaşım, eğer bu mahkemelerin, hakimlerin mantığını birazcık olsun biliyorsam; yakalama, müvekkiliniz duruşmaya katılıp ifadesini verene dek kalkmayacaktır diye iddia ediyorum.

Tüm anlatımlarınızdan yola çıkarak diyeceğim odur ki; öncelikle müşteki ve tanıklardan da ikisinin duruşmaya katılımını sağlamaya çalışın. Onların katıldığı duruşmada da müvekkilinizi bulundurun ve bizzat duruşma esnasında teşhis yapılsın ve bu iş bitsin.

Tutuklanılmayacağına ilişkin teminat almanızı zor görüyorum. Mevzuatta yer aldığı halde uygulamasına tanık olmadığımız çokça şey var. Bu husus ta bence böyle. Takdir olunacağı üzere, kovuşturma artık belli bir düzen, alışkanlıklar üzerine devam ettiriliyor. Çoğu işlem, ezbere yapılıyor. Bugün gerek ceza gerek ise hukuk mahkemelerinde dilekçelerimizin dahi okunmadığına ilişkin sarsılmaz bir inanca sahibim. Çok örneğini yaşadım.

O nedenle, alışılmış, klasik ve ezbere tutuma ayak uydurup, yukarıdaki tavsiyemi denemenizi öneriyorum. Bu arada elbette her türlü hakkınızı kullanın ve talep etmekten de pes etmeyin. Ancak müvekkiliniz ifade vermeden, bu iş bitmeyecektir diye düşünüyorum.

Kolay gelsin...