Mesajı Okuyun
Old 10-04-2007, 07:51   #11
halit pamuk

Merhaba,

Sayın Rasnolnikov,

Sayın İrfan Aydın'ın sunduğu içtihatta açıkça görüldüğü üzere,

"Buna göre, idari dava türleri arasında sayılmayan tespit davasının, yorum yoluyla idari yargının görevine müstakil bir dava olarak dahil edilmesine hukuken olanak bulunmadığından, idari yargı yerinde, idare hukuku alanını ilgilendiren bir hukuki ilişkinin varlığının ancak açılmış bulunan bir idari davaya bağlı olarak delil tespiti kapsamında saptanabileceği açıktır"

Yani idare mahkemesini iki şekilde meşgul edebilirsin:
1. İptal davası açarak
2. Tam yargı davası açarak

Üçüncü bir yol mümkün değil.

Ayrıca sanırım karıştırdığınız nokta:Soruyu tespit davası olarak algılmanız;soruda tespit dense de sorunun soruş şeklinden bunun delil tespiti olduğu anlaşılıyor; cevap veren arkadaşlar da ona göre cevaplamışlar.

Burada sorulan delil tespitinin nereden isteneceği? Yani yaptınız mı bilmiyorum. Hani bir kaza olur, kaza öncesi meydana gelen hasarın bilirkişi yoluyla tespitini isteriz falan genellikle sulh mahkemelerinden.

Eğer delil tespitini istiyorsak:HUMK.m.368-374 bakın. Orada ne diyor. en az masrafla ve en seri şekilde yapılacak mahkeme. Asliye ya da sulh makemesi farketmez. Genelde sulh'dan isteriz.Ama ben asliyede de tepit yaptırmıştım.

Yani soruya hatalı cevap vermeniz: soruyu yanlış anlamanızdan kaynaklı.

Sizin anladığınız şekilde tespit davası olarak anlasak dahi zaten yukarıda açıkladığım nedenlerle yani idari yargıda tespit davası açılamaz gerekçesiyle de sizin cevabınız doğru değildir.

------------------------------------------------------

Sayın İrfan Aydın,

Yukarıda açıladım,sunduğunuz içtihat son derece yerinde ve haklı.

Ancak burada sorun idari yargıdan önce açılacak delil tespitinin nerede isteneceği yönünde.Dikkat edin:tespit davası değil, delil tespit...

Bu konuda uygalama da ve teoride bir tartışma yok.Delil tespiti idari dava açmadan önce adli mahkemelerinden tespiti yapılıyor.Ancak tespit davası şeklinde değil.Mesala kazaya uğrayan aracın değeri tespit ediliyor.Bunu da idari mahkemesinde tam yargı davası şeklinde açarken bunu da delil olarak sunuyor.Burada bir sorun yok sanırım.

--------------------------------------
Sayın sincap

Özet:

iki yolunuz var:

1. Delil tespitini dava açmadan asliye veya sulh hukuk mahkemesinden yaptırabilirsiniz.

2. Eğer idari dava açtıktan sonra yaptıracaksınız,tespiti,Ancak idare mahkemesinden isteyebilirsiniz.

Saygılarımla