Mesajı Okuyun
Old 09-04-2007, 15:29   #1
TTT

Varsayılan Leasingli Malın Haczedilmesi

Arkadaşlar yine bir soruyla karşınızdayım maalesef.

Borçlunun işyerinde bulunan bir makineyi haciz ettik. Ancak makine leasing yoluyla alınmış, borcu büyük oranda ödenmiş ve leasing firmasına kalan borç 300 ABD Doları. Esasında müvekkil de bu leasing sözleşmesinde kefil olarak yer almaktadır. Bizim de takip borçlumuz olan ve makineyi leasing yolu ile alan şahıs leasing ödemelerini yapmadığı için, kefil olan müvekkil onun yerine tüm ödemeleri yapmış ve kefil olarak ödediği miktar için borçludan bono almış.

Biz de bu bonoya dayanarak borçlu hakkında icra takibi başlattık ve sözkonusu leasingli makineyi haciz ettik. Şimdi makineyi muhafaza altına almayı düşünmekteyiz.

Leasing sözleşmesini henüz görmedim ama yaklaşık 50.000 Dolarlık leasing borcunun tamamına yakını ödenmiş ve sadece 300 Dolar borç kalmış durumda.

Bu durumda :

1 ) Yaptığımız haciz geçerlimidir ?

2 ) Leasing yapan banka, tarafımıza istihkak davası açabilir mi ? ( Bence açabilir )

3 ) Kalan leasing borcu olan 300 Doları biz haricen ödesek, bankanın hiç alacağı kalmasa yine de istihkak davası açar mı ?

4 ) Banka istihkak davası açsa, biz de leasing sözleşmesinde borçlunun yerine geçerek borçlunun edimlerini üstlensek ve 300 Dolar bakiye borcu ödeyerek leasingli malın mülkiyetinin borçluya intikal ettirilmesini bankadan resmi olarak isteyebilirmiyiz ? Burada tarafımıza verilecek yetki belgesi ile borçlu yerine geçip bankadan mülkiyetin borçluya intikalini sağlatmayı kastediyorum.

Bilgi verebilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.