Mesajı Okuyun
Old 28-10-2023, 16:56   #4
norrinradd

Alıntı:
Yazan merdogan
Sayın meslektaşım cevabınız için çok teşekkür ederim.Bu durumda cevap dilekçesinde nasıl bir argüman geliştirebilirim?
Cevap dilekçenizi kısa tutmanızı tavsiye ederim. Bonolarda zamanaşımını süresinin düzenleyene karşı vade tarihinden itibaren 3 yıl olduğunu ve takip tarihinde zaten zamanaşımının dolduğunu (bu beyanınıza istinaden menfi tespit davası açacaklardır ama zamanaşımına uğradı diye, her türlü menfi tespite takılacaksınız.), bu sebeple takip açılmadan önce zaten bono zamanaşımına uğradığı için vefat eden muris borçlunun ödeme emrinin tebliğinden itibaren 5 gün içerisinde icra mahkemesine zamanaşımı itirazında bulunması gerekirken bu itirazda bulunmadığından ötürü işbu takip kapsamında zamanaşımı itirazının ileri sürülmesinin mümkün olmadığını yani görevli mahkemenin artık genel mahkemeler ve menfi tespit davasının inceleme alanı olduğu (menfi tespit davası açılmasının şartlarının oluştuğunu asla kabul anlamına gelmemek kaydıyla), işbu sebeple takip içi zamanaşımı mevcut olmadığı için icranın geri bırakılması talebi ve icra mahkemesinin inceleyebileceği bir hususun mevcut olmadığı, davanın görev yönünden reddine karar verilmesi gerektiğini ileri sürebilirsiniz. Ancak bu elbetteki benim hukuki fikrim kesinlikle tavsiye değildir, dosyanın tamamını da görmediğim için burada paylaşılan sınırlı bilgiler çerçevesinde ben olsaydım bu çerçevede kısa bir cevap dilekçesi sunar, 1 adet emsal eklerdim en fazla (Ayrıca her cevap için teşekkürleri yorum yaparak değil, teşekkür butonu vasıtasıyla gerçekleştirirseniz çok sevinirim).