Mesajı Okuyun
Old 18-04-2023, 11:26   #2
Av. Zümer AYDIN

Alıntı:
Yazan tegese
Sayın Meslektaşlarım

5 ayrı sanığı ayrı ayrı vekaletname ile temsil ettiğim ceza dosyasında herbir sanık beraat etti. Gerekçeli kararda her sanık için ayrı ayrı beraat vekalet ücreti ödenmesi karara bağlandı. İdari işlere ilgili kararı gösterdiğimde tek vekalet ücreti ödenmesi gerektiği yönünde görüş bildirdiler. Her bir sanık için ayrı ayrı vekalet ücreti takdir edildiğini ve her bir sanık için ayrı ayrı vekalet ibraz ettiğimi belirtmiş olmama rağmen bu konuda bir dirençle karşılaşacağımı düşünüyorum. İdari işlere başvurmadan doğrudan icra takibi ile tahsil cihetine gitsem ödeme yapılırken aynı nedenle tek vekalet ücreti ödeme yönünde bir durumla karşılaşır mıyım? Yoksa icra takibine konu olunca idare 5 vekalet ücretini de ödemek zorunda kalır mı?

Meslektaşım hükmedildiği şekli ile ayrı ayrı vekalet ücreti istemenizde bir sakınca olmadığı düşüncesindeyim. Beraat vekalet ücretlerinde şahsen idari işlere hiç başvurmadan icra takibine konu ediyorum. İcra takibi ile talep ederseniz kesinleşmesi halinde dosyaya bir cevap veya ödeme gönderiyorlar. Şahsi kanaatim icra takibi ile ödeme yapma şanslarının yüksek olacağı, hukuki bir süreç başlaması sebebiyle direnme göstermezler diye düşünüyorum .