Mesajı Okuyun
Old 09-01-2023, 22:54   #1
Büşra Kocaman

Varsayılan Arabuluculuk Başvurusu Sonrasi Dava Açma Hakkinda

Meslektaşlarım merhaba, müvekkilin imzaladığı hisseli gayrimenkul satış sözleşmesi mevcut olup sözleşme içeriği devre tatil hükümlerini içermekteydi. Tarafımızca 14 günlük cayma süresi içerisinde cayma beyanımız noter aracılığıyla gönderildi. Sonrasında müvekkilin imzaladığı 36 adet senet ve 1.000 TL ödenen peşinat istendi ancak müvekkile 36 adet senet ve peşinat iade edilmedi. Tarafımca arabuluculuk görüşmesi öncesi yaptığım araştırmada menfi tespit davası açılması gerektiği yönünde araştırmalar yaptım. Arabuluculuk başvurusu konusunu UYAP sisteminde seçerken tüketici işlemi-menfi tespit olarak seçtim. Ancak şimdi sözleşmenin iptali ve peşinatın iadesi yönünde dava açmak istiyorum. Açmak istediğim dava tam olarak menfi tespit davası değil. Arabuluculuğa menfi tespit olarak başvurulması bir sakınca doğurur mu? Ben doğurmayacağı çünkü iki türlü de tüketici işlemi amaçlı başvuru yapılmasından kaynaklı sorun olmayacağı kanaatindeyim. Ancak emin olamadığımdan daha tecrübeli meslektaşlarımın görüşünü almak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.