Mesajı Okuyun
Old 06-12-2022, 09:53   #1
Avukat Kaya

Varsayılan Poliçede 'Sağlık giderleri' teminatının yer almaması, bakıcı gideri sorunu?

Sayın meslektaşlarım iyi çalışmalar dilerim, bir konuda tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Müvekkil yolcu olarak bulunduğu aracın 2019 yılında tek taraflı karıştığı trafik kazası nedeniyle kalıcı olarak bakıma muhtaç hale gelmiştir. Aracın ZMMS poliçesi incelendiğinde, standart poliçelerin aksine 'sağlık giderleri teminatının' poliçede yer almadığı, sadece ölüm/sakatlık teminatının bununduğu, buna rağmen 'SGK Payı(Sağlık Gideri)' şeklinde sigortalıdan prim bedeli alındığı görülmektedir.

2019 yılında yaptığımız araştırma ile belgeli bakıcı giderlerinin SGK'nın sorumluluğunda olması ve poliçede sağlık giderleri teminatının yer almaması nedeniyle sigorta şirketine yalnızca geçici ve sürekli iş göremezlik tazminat talepleri yönünden dava açılmış, SGK aleyhine de belgeli bakıcı giderleri yönünden dava açılmıştır..

Gelinen süreçte SGK aleyhine açtığımız dava reddedilmiş, BAM da istinaf talebimizi reddetmiştir. Şimdi temyiz aşamasındayız. Ancak Yargıtay 17. Hukuk Dairesinin 'bakıcı giderlerinin SGK Kapsamında olmadığına yönelik' yerleşen içtihatları kapsamında temyiz başvurumuzun da olumlu şekilde neticelenmeyeciğini düşünmekteyim.

Yine 2020 yılında Sakatlık/Ölüm başına poliçe limiti dahilinde alınabilecek maksimum tutarı sigorta şirketinden alarak ibraname ile tazminat davasından da vazgeçmiş durumdayız..

Ayrıca güvence hesabına yaptığımız başvuru da olumsuz neticelenmiştir.

Şimdi müvekkilin ömür boyunca ihtiyaç duyacağı bakıcının giderinin kim tarafından karşılanacağı sorusuna cevap aramaktayız. Sigorta şirketine ve güvence hesabına dava açmayı düşünüyorum. Ancak poliçede 'sağlık giderleri teminatının' yer almaması davamızı nasıl etkiler? Ya da öncesinde yaptığımız ibraname ki geçerli olmayacağını düşünüyorum.. Karmaşık bir konu, çözüm bulamadım, bu yönde tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

İyi çalışmalar...