Mesajı Okuyun
Old 16-11-2022, 13:29   #2
gunermeric

Merhaba meslektaşım, avukatlık ücretini istemekte elbette haklısınız ve anlattığınız durumdan ortada bir haksız azlin olduğu açıkça anlaşılıyor. Aranızda yapılan yazılı sözleşme ve yapılan yazışmalar, dosyaya sunduğunuz vekalet aranızda bir vekalet ilişkisinin varlığının yazılı kanıtı. Haklı azil iddiası olursa bu yargılama konusu olur zaten.

Bu durumda doğrudan icra yoluna başvurabilir, karşı taraf itiraz ederse de itirazın iptali davası açabilirsiniz. Vekalet konusu iş ticari bir konu değilse tüketici mahkemesi veya başvuru sınırına göre tüketici hakem heyetine başvuru söz konusu olacaktır. Bu konuda kısa süre önce tarafımca da tereddüte düşülmüş ve ben de aynı konuda görüşlerini meslektaşlarıma buradan sormuştum. Nisan 2021 tarihli HGK kararı avukatın vekalet ücreti alacağında tüketici mahkemesi görevlidir diye noktayı koymuş, verilen cevaplar da bu yönde olmuştu. Benim ücret alacağım başvuru sınırında kaldığı için tüketici hakem heyetine başvurumu yarın yapacağım. Kolaylıklar dilerim.