Mesajı Okuyun
Old 17-06-2022, 20:47   #1
midyat47

Varsayılan Bagıştan rücu hakkı ziynetlerin iadesi

Merhabalar değerli meslektaşlar, müvekkil erkek imam nikahlı olarak bir kadınla evlenmiştir ve düğünde kadına ziynet eşyaları takılmıştır. Ancak kadın babasından almakta olduğu maaşının kesilmemesi için müvekkilin ısrarına rağmen resmi nikah yapılmasına karşı çıkmıştır. En sonunda da muvekkile ve ailesine hakaretler etmiş ve ziynetleride alarak evi terk etmiştir. Biz bu ziynetlerin iadesi için dava açacağız.
1- müvekkil ve kadın farklı şehirde ikamet etmektedir. Ben ise davayı takip etme kolaylığı maksadıyla ve kesin yetki olmadığından ikisinin de yerleşim yerinden farklı yerde ve bulunduğum yer mahkemesinde açmak istiyorum.bu durum ileride sorun oluşturur mu ve dava sürecini uzatır mı
2-arastirdigim kadarıyla davayı bagıştan rücu nedeniyle ziynetlerin iadesi sebebine dayandırmam gerektiği kanaatine vardım bu doğrumu
3- davada ziynetlerin aynen iadesi ve bedelini mi istemeliyim yoksa sadece bedel mi istemeliyim, aynen iade istemem halinde ileride icra ve tahsil aşamasında sıkıntı yaşar mıyız cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim