Mesajı Okuyun
Old 14-03-2022, 20:37   #2
Av. Suat

BEŞİNCİ BÖLÜM Anagayrimenkulün Yönetimi
A) Genel kurul: Madde 27 – Anagayrimenkul, kat malikleri kurulunca yönetilir ve yönetim tarzı, kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartiyle, bu kurul tarafından kararlaştırılır.
IV - Kararlar: Madde 32 – Anagayrimenkul kat malikleri kurulu tarafından, sözleşme, yönetim planı ve kanun hükümleri uyarınca verilecek kararlara göre yönetilir
D) Yönetici: I - Atanması: Madde 34 – Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim kurulu) denir.

Kat mülkiyeti kanununun ilgili maddelerinden de görüleceği üzere yönetim kat malikleri tarafından oluşturulur. Bunun için öncelikle kat mülkiyetine geçilmiş olması gerekiyor ki sorunuzda bırakın mülkiyeti kat irtifakına dahi geçilmemiş. Öncelikle kat irtifakına daha sonra da kat mülkiyetine geçilmesi gerekiyor.
İlgili yasanın 11.11.13. Md bunun nasıl yapılması gerektiği açıklanmış.

Ayrıca 17.md de kat mülkiyeti olmasa da 2/3 lük kısım fiilen kullanılmaktaysa kat irtifakında da bu kanun uyarınca yönetim kurulabileceği yazmakta..

Netice olarak kat irtifakı veya kat mülkiyeti yoksa yasal yönetim pek mümkün görünmüyor..
Süreç içinde zorluk çıkaran olursa mahkemeden onun adına yetki alarak işlemlere devam edebilirsiniz…..imza atmış sayılmasına…..gibi