Mesajı Okuyun
Old 07-10-2021, 15:32   #4
seymakaraca

Alıntı:
Yazan avbeyza
meslektaşım anlattığınız olayı kafamda canlandıramadım.savcı makamı kamu davası açmak için iddianame hazırlıyor. Topladığı delilerin yeterli olmasıyla kovuşturma aşamasına geçiliyor ve hüküm iddianamede ismi geçmeyen biri üzerinden mi kuruluyor ? O zaman her an herkes kendini bir anda hüküm verilip infaz aşamasında bulabilir.Davasız yargılama olmaz ve hukuk devleti ilkesine uymayan bir durum olarak düşünüyorum.Davasız yargılama olmaz ilkesi, CMK md. 225/1’de açıklıkla düzenlenmiştir. Buna göre, mahkeme ancak iddianamede unsurları gösterilen suça ilişkin fiil ve fail hakkında karar verebilir. Yani, savcılık hangi fail ve fiili hakkında dava açmış ise, mahkeme de ancak o fail ve fiili hakkında muhakeme yaparak hüküm verebilir. Sanığın savunmasını yapan avukat, sanık haklarının ihlal edilmemesi için davasız yargılama olmaz ilkesinin tüm yargılama boyunca gözetilmesine özen göstermelidir.
Çok haklısınız meslektaşım ben de aynı şekilde düşünüyorum fakat bir başka dosyamızda bu şekilde hüküm kurulmuştu o yüzden sormak istedim acaba yanlış düşündüğüm bir husus mu var diyerek