Mesajı Okuyun
Old 30-03-2007, 23:50   #71
Seyda

Varsayılan :(

Nihayet sınav yapıldı ve derin bir oh çektik..Bu ünlem kimi için stresi atmış olmaktan,kimi için kazanacağına emin olmaktan kaynaklandı..

Sınava hazırlanan biri olarak, soruların herkesin dilinden düşüremediği kadar da kolay olmadığını düşünüyorum.(ya da ben başka bir sınava girdim ) Genel kültür ve yetenek bölümünde Türkçe ve Matematik oldukça kolay ve zaman kazandırıcıydı.Tarih gerçekten zamanı çalacak türdendi; nobel barış ödülü alan şahsın memleketini bilmediğim için kendimden utanmadığımı da itiraf ediyorum Bence sınavın en kaliteli sorularını Ceza hukuku soruları oluşturuyordu.Belki de böyle düşünmemin nedeni, soruların konulara göre dağılımının iyi yapılmış olmasıydı.

Beni şok eden şey ise Anayasa ve İdare sorularının fazlalığının yanında, İdare Hukuku ve Ticaret Hukuku sorularındaki inanılmaz dengesizlikti.İdare Hukukundaki birçok sorunun yerel yönetimlerden gelmesi bana oldukça saçma geldi.Nerde Kamu İhale Kanunu,Devlet Memurları Kanunu,İdarenin Kamu Hukuku Sözleşmeleri??? O kadar konuyu esgeçip soruları 100 sayfalık bir kısma sıkıştırmak ne derece mantıklı??

Ticaret hukuku sorularında da Ticari İşletme Hukuku'ndan TTK.m.15 dışında bir soru olmaması ilginçti.

Medeni hukuk soruları ise bence çok zordu.Ben neredeyse tüm sorularda 3 şıkkı eleyip 2 şık arasında kaldım diyebilirim.

Hala netlerime bakmadım ve sonuçlar gelene kadar da ''umut fakirin ekmeği'' ( ) düşüncesiyle bekleyeceğim ancak şuna eminim ki bu sınavı genel kültür bölümünü iyi yapanlar kazanacak..Sevgilerimle..