Mesajı Okuyun
Old 31-10-2018, 10:09   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Can
Admin in de dediği gibi bir sözcük hakarettir ya da değildir denemez. yöresel anlayıştan tutalım kişilerin sosyal yapısına dünya görüşüne kadar gider. kim kime hangi şartlarda nasıl söylemiş bu önemli.

Kendimizden örnek verecek olursak bir duruşma çıkışı avukatından memnun olmayan bir müvekkil amma kazma avukatsın sen de yaa dese diğer meslektaşların ve çevredekilerin duyacağı şekilde. bu hakarete olur mu olmaz mı. bana olur gibi geliyor. Ya da "bizim oğlanın öğretmeni de tam bir kazma okuma yazmayı öğretemedi bir türlü" cümlesi hakaret değil midir. Ama bir yorumcu tv de bir futbolcu için "tekniği yok düz kazma futbolcu" dese bu hakaret olmaz bana göre. O yüzden kazma lafı nerede nasıl kullanılmış duruma göre hakaret olabilir de olmayabilir de düşüncesindeyim. o yüzden somut olayı yazarsanız daha doğru yorumlar gelecektir diye düşünüyorum

Hakaret konusunda karar verirken çok dikkat etmek, kavramı genişletmemek doğru olur. Aksi durumda her cümleyi bir şekilde hakaret kapsamına sokmak mümkün olabilir, eleştiri, fikir özgürlüğü gibi kavramlarla hakaret kavramını ayrılamaz noktaya getirmiş oluruz. Türkiye ‘de hakaretin cezai boyutunun varlığı da nazara alındığında, ve hatta hakaret konusunda yaygın şekilde aşırı bir alınganlık yaşandığı ve bazan kötüye kullanılabildiği gözetildiğinde sonuçlarının hukuk adına vahim olabileceğini de düşünmemiz gerekir.

Avrupa’da ceza hukuku bakımından sonuçları olmamasına rağmen hakaret algısının çok çok düşük kaldığı gerçeği karşısında, bizim algı hassasiyetimizin yüksekliği ve cezai boyutu önemsenmelidir.