Mesajı Okuyun
Old 01-02-2018, 18:41   #1
Av. Nur K.

Önemli Kat Mülkiyetine Tabi Taşınmazda Zorunlu Gider İle İlgili Dava Sorunu

Öncelikle herkese merhabalar.

Elimde bir dosya var ve tamamen sıkışmış durumdayım, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bir müvekkilim apartmanın çatı katında oturuyor. Çatı katı akıttığı için evi mahvolmuş durumdaydı. Bunun üzerine müvekkilim Sulh Hukuk Mahkemesi'nden bilirkişi incelemesi talep ediyor. Müvekkilim bu talepte davalı yazmamış daha doğrusu bir dilekçeciye yazdırdığı için bu şekilde olmuş. Bunun neticesinde bilirkişi çatı onarımı için 25.000 lira masraf çıkartmasına rağmen dosyada davalı olmadığı için tebliğ yapılamıyor. Bilirkişi bu masrafı tüm apartman dairelerinin eşit miktarda ödemesi gerektiği şeklinde rapor düzenliyor.

Müvekkillerim bu raporu diğer maliklere sözlü olarak iletiyor ancak hiçbiri ödemeye yanaşmıyor. Hal böyle olunca tüm masrafı kendileri ödüyorlar. İşte ben burada tıkandım.

Edindiğim bilgiye göre Sulh Hukuk Mahkemesi'nde dava açmadan önce bu bilirkişi raporunu tebliğ ettirmek gerekiyor. Ancak bu dava şartı mıdır?

Ben bizzat diğer maliklerle görüştüm, ödemeyeceklerini söylediler. İadeli taahhütlü mektupla yolladım bilirkişi raporunu, kabul etmediler geri döndü. Noterden ihtarname çekmek istediğimde yaklaşık 1500 lira masraf çıktı çünkü malikler fazla, müvekkilimin bunu ödeyecek gücü de yok.

Sorum şu ki; eğer noterden ihtarname çekmeden davayı açarsam dava reddedilir mi? Ya da bu işin içinden en az masrafla nasıl çıkabilirim? Şimdiden teşekkürler.