Mesajı Okuyun
Old 22-03-2007, 03:22   #12
Cest la vie

Spastik çocuğa ‘Ashley tedavisi’ tartışması
Spastik engelli Umut Mert’in annesinin, büyümenin engellenmesi için oğlunu ameliyat edecek doktor araması tartışmaları da beraberinde getirdi.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 17:48 TSİ 21 Mart 2007 Çarşamba

ANKARA - Anne Füsun E., “Oğlum bu boyda, bu kiloda ve ‘küçük Mert’im’ olarak kalsın, şu anda 13 yaşında ve cinsel ihtiyaçları şimdiden sorun yaratmaya başladı. Büyürse sosyal hayatı sona erer, yatağa bağlı bir hayat sürdürür” diyor. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Serdaroğlu ise “Türkiye’de bugünkü şartlarda bu tedavinin uygulanması mümkün değil” diye konuşuyor.

ABD’de bir ailenin zihinsel engelli 9 yaşındaki kızları Ashley’nin bedensel gelişimini “bedeninin küçük kalması
durumunda yaşam kalitesinin daha yüksek olacağı” savıyla tıbbi müdahaleyle durdurulmasını sağlamasının ardından, Ankara’da yaşayan Füsun E. de spastik engelli oğlunun büyümesini engelleyebilecek bir doktor arıyor.

‘UMUT’U AMELİYAT EDECEK DOKTOR ARIYORUM’
Füsun E. ABD’de gerçekleştirilen bu ameliyatı öğrendiklerinde eşiyle çocukları Umut Mert’i ameliyat ettirmeye karar
verdiklerini söyledi. Füsun E, bu operasyona karşı ön yargılı olanlara, “Bu ameliyata karşı olan sağlıklı çocuk anneleri ben öldüğümde Umut Mert’e bakacaklar mı?” diye tepki gösterdi ve “Büyümesinin engellenmesi için Umut Mert’i ameliyat edecek bir doktor arıyorum” dedi.

‘İYİLEŞME ŞANSI YÜZDE 5’
2 yaşında spastik tanısı konululan yürüyemiyor, konuşamıyor ve yemek yiyemiyor. Her gittiği yere götürerek sosyal yaşamdan koparmamaya çalıştığı Umut Mert’in psikolojik durumunun anneannesinin vefatıyla bozulduğunu anlatan Füsun E.12 yıldır tedavi gören oğlunun iyileşme şansının yüzde 5’ten az olduğunu Füsun E. “Bu boyda, kiloda ve küçük Mert’im olarak kalmasını, onu kucağıma alıp her yere taşımak istiyorum. Ama büyüdüğü zaman bunların imkansız olacağını biliyorum. Bir de oğlum şu anda 13 yaşında ve cinsel ihtiyaçları şimdiden sorun yaratmaya başladı” dedi.

‘ASHLEY TEDAVİSİ TÜRKİYE’DE MÜMKÜN DEĞİL’
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Serdaroğlu, Türkiye’de bugünkü şartlarda “Ashley tedavisi”nin uygulanmasının mümkün olmadığını bildirdi. Mert’in hastalığının şu an tedavi edilemediğini ancak gelecekte tedavisinin mümkün hale gelebileceğini ifade etti ve bu nedenle “Ashley tedavisi”nin etik yönden sakıncaları olduğunu söyledi.

‘ETİK KURULUN ONAYI GEREKİR’
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Çocuk nöroloğu Yrd. Doç. Dr. Ali Cansu da, Türkiye’de “Ashley tedavisi” gibi yeni tedavi yöntemlerinin Sağlık Bakanlığı
Etik Kurulu’nun “onayı” alınmadan uygulanmasının mümkün olmadığını, kurulun bu konuda vereceği kararın diğer vakalar için de örnek teşkil edeceğini bildirdi.

Büyümesini durdurdular

Prof. Dr. Sinan Adıyaman, (Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı)
“Böyle bir tedavinin tıp kongrelerinde tartışılması ve hastaların bundan sonraki hayatını kolaylaştıracak bir yöntem olarak benimsenmesi gerekir. Yoksa deneysel yöntemlerin hastalara uygulanması etik olmaz.”

Doç. Dr. Pelin Bilir, (Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endrokrinolojisi Bölümü Öğretim Üyesi)
“Ashley tedavisi çocuğun sadece büyüme hormonlarını değil başka sistemlerini de etkileyen bir yöntem. Bu nedenle Sağlık Bakanlığının konuyla ilgili etik kurulunda çocuk endrokrinoloğu, çocuk psikiyatrisi, çocuk nöroloğu
uzmanları ile genel pediatristlerin bulunması gerekir. Bu sadece çocuğun ailesinin isteğiyle olacak bir şey değil.”

Prof. Dr. Saim Yeprem, (Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi)
“Sadece İslam dini değil, buna onay verecek hiç bir din yok, İslam dininin iyileşme şansı olmayan bir hastanın yaşama şansını elinden almayı onaylamaz.”

Dr. Güler Saygun, Türkiye Özürlüler İdaresi Başkan Yardımcısı
“Herkesin ‘yaşama hakkı’ var. Bu hak kimsenin elinden alınmamalı.”

Zülfikar Akar, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı
“Çaresiz durumdaki bu annenin amacı, sıkıntılarını hafifletebilmek. Doğru olmamakla birlikte zor bir durum. Bu konuda bakım merkezleri engellilere ömür boyu hizmet veremediği için bunlar oluyor.”

Psikolog Tekin Başar, (Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı Başkanı)
“Annenin ameliyat talebine ben hak veriyorum. O annenin durumunu yaşayan anlar. Bu annenin durumunda binlerce anne var. 30 yaşlarında bir zihinsel engelli, 100 kiloya kadar ulaşabiliyor. Bu nedenle sadece zihinsel engelli olan
ancak bedensel engelli olmayan çocukların annelerinin durumları Füsun Hanımdan daha kötü.”

http://www.ntvmsnbc.com/news/403370.asp