Mesajı Okuyun
Old 04-10-2016, 14:28   #7
000571

Bu konuyu bende araştırdım. Savcılıkla görüşmem de (geçen hafta yapıldı görüşme) Savcı bey henüz çek yasasını dahi okumamış. Bugün icra mahkemesi hakimiyle görüştüm. Şu anda elinde bu yönde bir dava olduğunu ve kanunun açık olduğunu icra mahkemesinin işi olduğunu söyledi ve taahhütü ihlal gibi düşünün dedi. Keşide tarihi konusunda bir bilgi vermedi ve kanunda yazdığını söyledi. Siz davayı açın karar verelim demekle yetindi.

31.12.2017 tarihine kadar karekodlu çekler mi bekleniyor yoksa 09.08.2016 tarihi itibariyle karşılıksız çeklere mi uygulanacak hala muallak.

Şahsi düşüncem 31.12.2017 tarihini beklenmeden 09.08.2016 tarihinden sonra arkası yazılmış çeklere uygulama bulmalı adli para cezası ve hapis cezası ama kesin bir bilgi almadan da işlem başlatmak istemiyorum.

İşin kötü tarafı uygulama hala çok fazla belirsizlik içeriyor. Öyle ki Konya 3.İcra Ceza Mahkemesi 2016/872E 2016/837K sayılı ilamında karşılıksız çekle ilgili şikayetlerin 31.12.2017 tarihine kadar CBS'na yapılmasını ve bu nedenle görevsizlik verdiği yönünde kararı var.

Hal böyleyken Ordu İcra Mahkemeleri görev yönünden yetkili olduğunu Konya Yetkisiz olduğunu söylüyor. Kaldı ki iş görevde de bitmiyor. Ceza yaptırımı konusunda hala verilmiş bir karara ulaşamadım.

Bilgisi olan varsa paylaşırsa çok makbule geçer. Ben bir kumar oynayıp icra cezada şansımı deneyeceğim. Bir karar elde edersem yine sizinle paylaşırım. Bu belirsizlik bir şekilde ortadan kalkmalı o konuda da en büyük iş yine bizlere düşüyor.