Mesajı Okuyun
Old 21-03-2016, 10:15   #6
4434hukuk

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Beş yılda bir yenilemeye ilişkin sözleşme koşulu geçerlidir ama geçerli olması kiralayanın TBK 347'nci maddeye göre on yıllık hakkını kullanmamasına engel değildir. Kanundaki kira ile ilgili hükümler kamu düzenine ilişkin olduğundan kiralayanın kanundan doğan hakkı sözleşmeyle ortadan kaldırılamaz diye düşünüyorum. Kiralayan sözleşmeyi bozmazsa beş yıllık uzatmalar geçerlidir.

İlk on yıldan sonra, bir başka deyişle on yıllık kira süresi dolduktan sonra hakkınızı kullanabilirsiniz.

İlk on yıldan sonra, bir başka deyişle on yıllık kira süresi dolduktan sonra hakkınızı kullanmazsanız ilk beş yıllık sürenin sonunda kullanabilirsiniz. Daha sonra ise ikinci beş yıllık sürenin sonunda kullanabilirsiniz.

İlgili madde metni aşağıda sunulmuştur: ''Madde 347 - .... Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir.''

Saygılarımla

Üstadım ben stj av.im bu sebeple beni mazur gorun lütfen. Toparlayarak olursak;
1- uzatma yılı durumunun somut olayda yeri yoktur diyebilir mıyız? Dayanağı varsa rica edebilir miyim?
2- bu sözleşme ekim 2017 de 10 yıllık sureyi dolduracak. Bizim ihtarnamede mi göndermemiz gerek yoksa dava yoluna mi gitmeliyiz?
3- eğer ihtarnamede karşılıksız kalırsa bu davayı ne zaman ve hangi taleplerle acmaliyiz?
4- son olarak konu ile ilgili basvurabilecegim kaynaklara beni yönlendirebilir mısınız?
Çok tesekkur ediyorum.