Mesajı Okuyun
Old 24-02-2016, 16:18   #1
İbrahim YILMAZ

Varsayılan Avukatlık mı Ticaret mi ?

Merhaba saygıdeğer meslektaşlarım. Öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim.
Henüz mesleğin başınca stajımım 7. ayındayım. Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir ikilemi sizlerle paylaşmak ve görüşlerinizi almak istedim. Orta büyüklükte şirin bir ilçede yaşıyor ve yaşamayı planlıyorum. Babam ticaretle uğraşıyor ve yine orta büyüklükte bir işletmemiz var. Ayrıca biraz tarımla biraz da hayvancılıkla uğraşıyoruz. Ben de çocukluktan bu yana sürekli ticaretin içinde bulundum. Henüz mesleğin başındayım ancak gerek bilgi ve tecrübe eksikliğinden kaynaklanan korkudan dolayı gerekse mesleğin icrasına ilişkin sorunlardan dolayı kafam bi hayli karıştı. Acaba diyorum baba mesleği olan ticaretle mi ilgilensem ? Tabi bu kararın getireceği riskleri de göz ardı etmemek lazım. Babama ticari her konuda yardımcı olup işletmeye farklı bir vizyon getirmek de güzel bir yol olabilir benim için. Diğer yandan avukatlığı tercih edersem sermaye sıkıntısı yaşamayağım. Bunun yanında az çok müvekkil çevrem de hazır denilebilir. Biraz cmk ve adli yardım biraz da kendi çabalarımla bir şekilde ayakta kalabileceğime inanıyorum. Tabi doğru zamanda doğru yerde doğru sektörde ticarette bundan çok daha fazlasını başarabilmek mümkün. Biraz realist olmak gerekirse; ben mesleğin para için değil, yalnızca topluma adalet tesisi gibi yüce amaçlar uğruna yapıldığına pek inanmıyorum. İnanmak isterdim. Bugün bu piyasanın geldiği pozisyon maalesef böyle. Belki meslek olması gerektiği gibi icra edilseydi seve seve ben de icra etmek isterdim. Bugüne kadar para uğruna bu mesleğin mensupları tarafından yapılan çirkin şeylere de çok rastladım. Ticarette şekilden şekile girmeden, benim onların çirkinliklerle kazandığının fazlasını kazanmam mümkün iken, 'neden?'
diye soruyurum bazen. Tabi büyük konuşmamak lazım. Hayatın neler getireceği gerçekten belli olmuyor. Her iki tercihi de risklerine ve avantajlarına göre analiz etmeye çalışıyorum. Bir türlü işin içinden çıkamadım. Siz değerli üstadlarıma ve meslektaşlarıma sorum şu; eğer ticaret yapma imkanınız olsaydı yine de avukatlığı tercih eder miydiniz ? Benim yerimde olsanız siz ne yapardınız ? Benim için görüşleriniz çok önemli. İleride pişman olacağım bir karar vermek istemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Edit: Bu arada avukatların ticaret yapmalarına ilişkin yasağın farkındayım. Olumsuz yorumlardan kaçınmak için yazıyorum. 3. seçeneği arta kalan zaman ve sermaye için ekledim.