Mesajı Okuyun
Old 30-08-2015, 10:20   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
1996 da annemle babam boşandıktan sonra babam anneme hiç nafaka ödemedi. Ben annemin tek kız çocuğuyum ve 24 yaşındayım. Babamla 1996 dan beri hiç görüşmedik. Bu 19 yıllık nafaka borcunun ödenmesi için ne yapmalıyım? Bu durumla ilgili ilk yasal adımı nasıl atmalıyım?

Sayın Katılımcı,

-1996 dan bu yana 19 yıl geçmiş. Genel zamanaşımı süresi 10 yıldır. Türk Borçlar Kanununa göre ;
A. Süreler
I. On yıllık zamanaşımı
MADDE 146- Kanunda aksine bir hüküm bulunmadıkça, her alacak on yıllık zamanaşımına tabidir.

-Ancak nafaka alacağınız için elinizde bir mahkeme kararı olduğundan ve yeni bir mahkeme kararına kadar bu alacağınız devam edeceğinden ;siz 2005 yılı itibariyle bugüne kadar ve bugünden sonra işleyecek nafaka alacaklarınızı talep edebileceğinizi düşünüyorum. Yani icra takibine koyduğunuz tarihten 10 yıl öncesini kapsayan nafaka alacağınızı isteyebilirsiniz.

-İcra takibinden sonra geriye doğru üç aylık nafakanın ödenmemesi yüzünden nafaka borçlusu babanıza hapis kararı çıkartabilirsiniz.

-Bu davalar teknik konular olduğundan mutlaka bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.

Kolay gelsin.