Mesajı Okuyun
Old 23-04-2015, 22:41   #1
avukat_burçin

Varsayılan Boşanma Davasi Devam Ederken Kiyafet Vb. Kişisel Eşyalarin Alinmasi-eşya Borçlari

Merhaba, meslektaşlarım
Adli yardım bürosu tarafından bir boşanma davasında görevlendirildim.Aile hukuku alanında çok deneyimim olmadığından kıymetli bilgilerinize ihtiyaç duymaktayım. Davacı boşanma davasını kendisi açmış,maddi manevi tazminat da talep etmiş. Eşi ile evlendikleri 2. haftadan itibaren şiddetli tartışmalar yaşamışlar. Davacı babasının evine gitmiş ve üzerindeki kıyafetleri dışında hiç bir kişisel (kıyafet, bilgisayar, vb kişisel kullanımına özgü) bir eşyasını yanına alamamış. Ayrıca mahkemeye başvurup eşini kendisinden uzaklaştırma kararı almış. Öncelikli sorum
* Davacının kıyafet vb eşyalarını davalıdan almak için nasıl bir yol izlemeliyiz?
2. Sorum ve sorunum ise;
* Davacı nikahtan önce bankadan kredi çekmiş-bunu düğün masrafları için harcamış, bazı mağazalardan taksitle kendi adına eşya almış, şimdi maaşının tamamı bu taksitve kredilere gidiyormuş. Davacının bu borçlardan kurtulabilmesi için izlenecek bir yöntem var mıdır? Evlenmeden önce eşyaları kendi adına aldığı için kişisel mal kabul edilip, bunları da boşanma davası devam ederken davalıdan almak mümkün müdür?( Davacının şöyle bir talebi var: borcu ben ödeyeceksem eşyalarımı davalıdan alayım, onda kalmaya devam edecekse borçları o ödesin gibi?)